Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

FOTO: Dobré zprávy ze zoo napříč světem. Podívejte se, jak vypadají nové přírůstky

4 minuty radosti
Foto: Chessington World of Adventures Zoo

Hned několik zoologických zahrad obohatila čerstvě narozená mláďata. Chovatelé, návštěvníci i osazenstvo zoo se radují. Připojte se k jejich radosti i vy. Tyhle zprávy totiž zaručeně dovedou vyčarovat úsměv na tváři.

Opičky vykoukly na svět v Londýně

Chlupaté opičky patří mezi nejoblíbenější zvířata v zoologických zahradách. Jsou totiž neuvěřitelně roztomilé a u mláďat to platí dvojnásob. Britové nyní mají trojnásobný důvod slavit. V Londýnské zoo se narodili vzácní chápani hnědohlaví. Světlo světa spatřila hned tři opičí mláďata – dvojčata Brussel, Sprout (Brussels sprout je v angličtině růžičková kapusta) a samec Cranberry (brusinka). Jména odkazují na vegetariánskou stravu těchto opic a předvánoční čas, kdy se narodily.

Foto: Chessington World of Adventures Zoo

Podle Světového svazu ochrany přírod je tento druh opic žijící zejména v Kolumbii kriticky ohrožený vyhynutím. Od roku 1958, kdy se jejich chov začal sledovat, se v Evropě dvojčata těchto opic narodila teprve počtvrté.

Zlatá nadílka v plzeňské zoo

Zvířata v plzeňské zoologické zahradě měla tento rok bohatého Ježíška. Nadělil jim nový přírůstek – vzácného čínského sudokopytníka takina čínského nebo také zlatého. Pětiletý samec John Woo přicestoval 3. prosince z polské Zoo Wroclaw. V Plzni tak rozšířil stávající počet těchto sudokopytníků, kteří jsou raritou. Takin zlatý, větší příbuzný evropského kamzíka, byl pro svět objeven teprve v roce 1950 a v Číně je stejně jako například panda považován za národní poklad a zvířecí symbol země. Do zahraničí se poprvé takini čínští dostali až v roce 2002 díky liberecké zoo. Dnes je v sedmi zemích EU chová 14 zahrad.

Takini jsou nápadní svou hustou zlatou srstí. Samec může vážit až 350 kilogramů, samice jsou drobnější. Žijí na konci vegetační zóny, kde končí dřeviny a začínají vysokohorské louky s nízkými porosty. Živí se okusy dřevin a bylinami. Když napadne hodně sněhu, scházejí do nižších poloh.

Foto: Zoo Plzeň

Nový přírůstek hlásí i Zlín

Rodina chvostanů bělolících se rozrostla o dalšího člena. V tropické hale zoo Zlín při troše štěstí uvidíte samičku Oliv s dvouměsíčním mládětem, které vozí na svých zádech. Pro samici Oliv je to již třetí mládě, s největší pravděpodobností tentokrát přišla na svět samička. První měsíc svého života mládě strávilo schované v bezpečí máminy náruče, v bujné vegetaci tropické haly Yucatan jej tak mohli zahlédnout jen velmi pozorní návštěvníci. Nyní již tráví veškerý čas na zádech matky, je tak daleko větší šance mládě spatřit.

Foto: Zoo Zlín

Chvostani bělolící se ve zlínské zoo poprvé objevili v roce 2006, kdy zahrada otevřela tropickou halu Yucatan. Současnou rodinnou skupinu tvoří pětiletý samec Rasty, který pochází z dánské Zoo Nykobing, devítiletá samice Oliv, která byla odchována ve Zlíně, jejich první společný potomek, patnáctiměsíční samička Adélka, a letošní dvouměsíční mládě.

Foto: Zoo Zlín

Zdroj: Autorský článek Gabriely Brázdové s využitím informací ze Zoo Plzeň, Českých novin, Aktuálně, Zoo Zlín

Související články

Zaručeně zlepší den

Nejnovější kolekce značky TATUUM. Podívejte se, jaké kabáty budou trendy tuto zimu

Dnes je světový den štědrosti a dobrých skutků, jak jej strávíte vy?

Objevte neobyčejné vlastnosti pižmových vůní

V Česku zprovoznili první ekologické pohřebiště

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Existuje nejlepší maminka na světě? Kniha, která potěší děti i rodiče

Inspirace z knihovny: Existuje nejlepší maminka na světě? Kniha, která potěší děti i rodiče

Která maminka je ta nejlepší? Odpověď na tuto otázku hledají spisovatel Sébastien Perez a…