Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Mládě největšího tura na světě odchovali poprvé v Česku. Jak vypadá?

3 minuty radosti
Gaur indický. Foto: Zoo Zlín

Přečtěte si novinky ze světa zvířat, které vás zahřejí u srdce. Dozvíte se nejen o novém mláděti, ale i kormoránech malých, kteří poprvé zahnízdili v Česku, a to na jihu Moravy. Informoval o tom server Ekolist. V neposlední řadě se dočtete i o tom, jak se vědcům podařilo zvrátit riziko vyhynutí koal.

Spermabanka obsahuje nový druh

Požáry v posledních letech usmrtily mnoho koal. „V současné době nemáme žádnou pojistku proti přírodním katastrofám, jako byly lesní požáry v letech 2019 a 2020, které můžou vyhubit velké množství zvířat najednou,“ uvedl odborník na ochranu přírody doktor Ryan Witt. „Pokud by koalí populace při takových požárech vymřela, neexistuje způsob, jak ji obnovit nebo zachovat její genetiku,“ doplnil. Z tohoto důvodu odborníci doporučují zamrazit koalí sperma. Po asistované reprodukci s použitím čerstvých nebo chlazených spermií už se totiž narodila živá mláďata koal.

Foto: Pixabay

Vzácní kormoráni malí našli domov na jižní Moravě

Jižní Morava má nové prvenství. V přírodní rezervaci Věstonická nádrž, která je součástí novomlýnských nádrží, zahnízdili vzácní kormoráni malí. Jedná se o téměř 40 párů. Je to přitom poprvé, co tento druh vodního ptáka v Česku zahnízdil.

Až do letošního roku čeští ornitologové kormorány malé pozorovali pouze vzácně. Nově je tedy mají doslova na dosah ruky. Českému území doposud nejblíže hnízdil kormorán malý od roku 2007 v kolonii na rakouské části Neziderského jezera.

Foto: Pixabay

Výjimečný chovatelský úspěch ve zlínské zoologické zahradě

Ve zlínské zoo slaví nezvyklý chovatelský úspěch. Po třech letech chovu se tamní pracovníci radují z prvního mláděte gaurů indických, největších turů na světě. O mimořádnosti odchovu svědčí i skutečnost, že za uplynulých 12 měsíců je zlínský přírůstek jediným mládětem, které se v evropských zoo narodilo. Na svět přišla samička v polovině února, chovatelé ji prozatím pojmenovali Doubravka. V budoucnu však získá oficiální indické jméno.

Podle všech pozorování dvouměsíční samička zdárně prospívá a je ve skvělé kondici. „Matka se o mládě příkladně stará, je velmi pečlivá. Porodní váhu telete chovatelé odhadli na 35 kg. Nového člena také perfektně přijalo stádo,“ uvedl zoolog Zdeněk Čech. Jedná se tak o úspěšné pokračování chovu gaurů indických. Zoo Zlín jej rozběhla v roce 2019, kdy z indické Zoo Mysore získala čtyři zvířata. Po více než půl století se tak do Evropy podařilo dovézt tato zvířata přímo z jejich domoviny. Populace gaurů v evropských chovech čítá pouhých 32 jedinců. 

Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Radio Wave, Ekolist, Zoo Zlín, České noviny

Související články

Zaručeně zlepší den

Archeologové objevili nejstarší větu zaznamenanou písmem. Její znění vás překvapí

Umělá inteligence pomáhá identifikovat přeživší holokaustu

Se sexuální výchovou je vhodné začít v předškolním věku, říká popularizátorka medicíny Jana Martincová

Hasiči budou používat rozšířenou realitu. Usnadní jim zásahy

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Taky přejíždíte po displeji svého chytrého telefonu, kdykoliv máte chvilku času? V tramvaji,…