Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

FOTO: Česká solidarita obrazem. Na pomoc Ukrajině spěchá celá země

4 minuty radosti
Foto: Tereza Koukalová

Dobré skutky v posledních třech týdnech vidíme opravdu na každém rohu. Solidarita s Ukrajinou je nezměrná, pomáhají jednotlivci, podnikatelé i celé firmy. Přinášíme proto fotogalerii humanitární pomoci probíhající v Česku.

Do projektu Železnice pomáhá se zapojily subjekty napříč železničním životem v Česku. Na vozech, které jezdí na Ukrajinu, najdete loga Gepard Expressu, Českých drah, ČD cargo, Arrivy, Správy železnic, nechybějí slovenské železnice, Rotary Club nebo Retrack. Na ukrajinské straně, v Čopu a Mostysce, si pomoc přebírají lidé pověření místním nebo centrálním krizovým štábem Ukrajiny.

Foto: Se svolením Železnice pomáhá

Centrální sběrné místo iniciativy Železnice pomáhá je na bohumínském nádraží. Touto stanicí totiž projíždějí humanitární vlaky z Česka za ukrajinskou hranici. V balících s pomocí, která na Ukrajinu putuje, jsou léky a další zdravotnický materiál, trvanlivé potraviny a dětská výživa. S nakládáním vlaků pomáhají dobrovolníci i záchranné složky. Pro všechny, kdo přiložili a přiloží ruku k pomoci, mají organizátoři jeden vzkaz: Děkujeme. Bez vás by to nešlo.

Foto: Se svolením Železnice pomáhá

Do vyložených osobních vozů pak nastupují děti, ženy a senioři, kteří touží po jediném – dostat se do bezpečí. Na nádraží přijíždějí pravidelnými linkami i speciálními evakuačními spoji ukrajinských drah. Některé z vagonů obvykle slouží jako taneční a společenský sály na festivalu. Dnes slouží k přepravě těch nejzranitelnějších.

Foto: Se svolením Železnice pomáhá

Jako sběrné místo materiální pomoci původně sloužilo také například brněnské divadlo Husa na Provázku. Ve sbírkách se ale vybralo tolik oblečení pro uprchlíky, že kapacita divadla už zdaleka nestačí.

Foto: David Konečný

Lidé přinášejí do sbírek oblečení, deky, spacáky, hračky pro děti, dudlíky, plínky, základní drogerii i trvanlivé jídlo.

Foto: David Konečný

Na brněnském výstavišti vzniklo Asistenční centrum pomoci pro lidi, kteří utíkají před válkou na Ukrajině. Uprchlíci zde mohou žádat o víza, sociální podporu a zdravotní pojištění. Pro děti zde mají dobrovolníci připravený výtvarný program, který je alespoň na chvíli rozptýlí od náročné životní situace.

Foto: David Konečný

Český olympijský výbor si pro ukrajinské děti připravil sportovní překvapení. V Řevnicích u Prahy se děti i s rodiči zúčastnily sportovního dne plného zajímavých aktivit pod taktovkou atletů Jana Kudličky a Štěpána Janáčka či paralympionika Jiřího Ježka.

Foto: Český olympijský výbor

Akce na podporu Ukrajiny v posledních dvou týdnech rozvibrovaly nejedno náměstí. Na Václavském náměstí se začátkem března sešly tisíce lidí, ke kterým přes telemost promluvil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Zatím největší demonstraci na podporu Ukrajiny v Česku uspořádal spolek Milion chvilek pro demokracii v rámci akce Stojíme za Ukrajinou. Vystoupil zde premiér Petr Fiala, ředitel organizace Člověk v tísni Šimon Pánek či ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis.

Foto: Tereza Koukalová

Autorský článek Venduly Čermákové

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští farmáři se starají zodpovědně o naši krajinu. Obdrželi za to ocenění

Elektromobily by mohly být udržitelnější. Pomůže změna výroby autobaterií

Co se odehrává za zdí? WiFi umožní mít oči všude

Na jaké technologické novinky se letos můžeme těšit? Třeba na orgány z 3D tiskárny

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Steve Jobs byl jako každý z nás. Člověk z masa a kostí. Co konkrétně jej odlišilo? Díky čemu uspěl?…