Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Figure 1: Instagram pro doktory pomáhá studentům i profesionálům

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Studentům medicíny a někdy i zkušeným profesionálům se stane, že narazí na případ, se kterým si neví rady. Za účelem získání více pohledů na situaci a rad od kolegů vznikl Figure 1, takzvaný Instagram pro doktory.

Medicínští odborníci z celého světa mohou díky Figure 1 sdílet obrázky komplikovaných případů a diskutovat je s profesionály z celého světa. V současné době, čtyři roky po zrození nápadu, využívá aplikaci asi půl milionu lékařů a studentů medicíny.

Zdroj: Figure1

Zdroj: Figure1

Cílem programu, který umožňuje doktorům z celého světa nahrávat anonymní fotografie obtížných případů, je získat radu od ostatních profesionálů. Nápad se zrodil v hlavě doktora a profesora ze Stanfordu Joshe Landy, jenž si jednu vyučovací hodinu všiml, jak studenti nadšeně diskutují nad obrázky různých případů. S týmem a spolupracovníky pak profesor vytvořil aplikaci, která jednak umožňuje profesionálům sdílet své zkušenosti, a také chrání identitu a soukromí pacientů.

Anonymita je zajištěná podmínkou, že před nahráním fotky musí každý lékař odstranit tvář dotyčného či jeho výrazné charakteristiky, jako je například tetování. Před nahráním fotografie navíc musí lékař obeznámit pacienta a sepsat s ním speciální formulář, díky němuž pacient nahrání fotky odsouhlasí. „Cílem aplikace do budoucna je pomoci s demokratizací lékařských znalosti. Chci, aby byly znalosti dostupné všude na světě, kde funguje internet, protože by neměly být mimo dosah světové lékařské veřejnosti,“ uzavřel Landy pro Huffington Post.

Zdroj: Ihned.cz/Huffington Post

Související články

Zaručeně zlepší den

Češi přišli s lékem na rakovinu. Nyní ho testují první pacienti

Říkáte svým psům, že je máte rádi? Podle nové studie vám zvířata rozumí

Z ruiny hradu Hartenberg se díky nadšencům stala vyhledávaná památka

V Česku vznikají nové lesní stezky. Provede vás po nich mobilní aplikace

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.