Fotografie z vesmíru jsou dechberoucí. Namodralou mlhovinu ve tvaru olihně na pozadí červené emisní mlhoviny v souhvězdí Cefea se podařilo zachytit českému fotografovi Davidovi Zimákovi. Snímek se právem stal astrofotografií července 2023, informoval server České noviny.
Vítězný snímek vybrala porota České astronomické společnosti. Zaznamenaná mlhovina s názvem Ou4 se nachází na okraji mléčné dráhy ve vzdálenosti asi 2 300 světelných let. Fotografii Zimák pojmenoval Ou4 – Obří oliheň. Aby ji pořídil, bojoval především se světelným znečištěním. Z téměř 17 hodin expozic se mu nakonec podařilo získat snímek namodralé mlhoviny na pozadí červené emisní mlhoviny Sh 2-129.
Charakteristická modrozelená barva je způsobena emisí dvakrát ionizovaného kyslíku, tvar mlhoviny pak souvisí s aktivitou velmi horké trojhvězdy HR8119. Ionizaci způsobuje intenzivní ultrafialové záření centrální hvězdy, jejíž povrchová teplota přesahuje 25 tisíc kelvinů. Nad centrální hvězdou se nachází i červený nadobr, proměnná hvězda V419 Cephei s povrchovou teplotou okolo 3 200 kelvinů.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše
I dospělí potřebují čas od času pohádky, které je pohladí po srdci. Držitelka Nobelovy ceny za…