Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Festival ukazuje, jak lze skrz jídlo měnit svět k lepšímu

Zdroj fotografie: upol.cz

Neplýtvat potravinami a šetřit životní prostředí. Rady a doporučení dostanou návštěvníci festivalu Země na talíři. Zájemci si mohou vybrat z několika dokumentárních filmů o jídle, které rozvádějí problematiku možného nedostatku potravin v budoucnosti, nebo se zúčastnit diskuzí či workshopů.

Festival, který se koná 22. října v Olomouci, upozorňuje na to, jak zajistit dostatek kvalitních potravin pro všechny obyvatele planety. I nadále totiž trpí chronickou podvýživou okolo 800 milionů lidí. Podle profesora Jaroslava Doležela může mít nedostatek základních potravin dalekosáhlé důsledky, které ovlivní i obyvatele vyspělých zemí. Jde například o rychlý růst cen a inflaci, válečné konflikty, politickou nestabilitu a migraci. Letošní festivalové motto proto zní: „Chceme si svou budoucnost vyžrat? Nebo (na ni) raději vyzrát?“

Součástí programu bude i film o pesticidech nebo přednáška Jaká je cena živočišné stravy na talíři? Tu přednese organizátor olomouckého Veggie Festu Ondřej Plachý. „Pokud to s dodržením Pařížské dohody, která má omezit emise skleníkových plynů, myslíme vážně, musíme změnit způsob našeho uvažování a změnit naše chování. Začít můžeme sami u sebe,“ apeluje Plachý. V listopadu se festival uskuteční také v Praze a v Ostravě.

Související články

Zaručeně zlepší den

Ostravští lékaři objevili způsob, jak pomoci s bojem proti rakovině kostní dřeně

Darujte stolici. Centrální banka vznikne v Česku

Brit uběhl v roce 2022 každý den maraton a výtěžek věnoval na pomoc lidem s rakovinou

Dospívající, kteří prožijí pocit lásky, vyrůstají ve zdravé dospělé, zjistili vědci

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…