Festival ukazuje, jak lze skrz jídlo měnit svět k lepšímu

Zdroj fotografie: upol.cz

Neplýtvat potravinami a šetřit životní prostředí. Rady a doporučení dostanou návštěvníci festivalu Země na talíři. Zájemci si mohou vybrat z několika dokumentárních filmů o jídle, které rozvádějí problematiku možného nedostatku potravin v budoucnosti, nebo se zúčastnit diskuzí či workshopů.

Festival, který se koná 22. října v Olomouci, upozorňuje na to, jak zajistit dostatek kvalitních potravin pro všechny obyvatele planety. I nadále totiž trpí chronickou podvýživou okolo 800 milionů lidí. Podle profesora Jaroslava Doležela může mít nedostatek základních potravin dalekosáhlé důsledky, které ovlivní i obyvatele vyspělých zemí. Jde například o rychlý růst cen a inflaci, válečné konflikty, politickou nestabilitu a migraci. Letošní festivalové motto proto zní: „Chceme si svou budoucnost vyžrat? Nebo (na ni) raději vyzrát?“

Součástí programu bude i film o pesticidech nebo přednáška Jaká je cena živočišné stravy na talíři? Tu přednese organizátor olomouckého Veggie Festu Ondřej Plachý. „Pokud to s dodržením Pařížské dohody, která má omezit emise skleníkových plynů, myslíme vážně, musíme změnit způsob našeho uvažování a změnit naše chování. Začít můžeme sami u sebe,“ apeluje Plachý. V listopadu se festival uskuteční také v Praze a v Ostravě.

Související články

Zaručeně zlepší den

České hlavičky uspíšily vývoj nového léku na koronavirus

Jak zabránit suchu v krajině? Podívejte se, jak originálně problém vyřešili na Šumavě

Proč prádlo usušené na slunci tak krásně voní? Dánští vědci tuto záhadu objasnili

Živé sekačky v Jeseníkách. Podívejte se, jak se seká tráva v souladu s přírodou

Inspirativní rozhovor

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou projektu Chcu to v Brně, jehož prostřednictvím brněnští studenti pomáhají občanům se podílet na veřejném dění.