Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ekologický zázrak: do tchajwanské přírody se vrátily světlušky

Ilustrační foto: Unsplash

Tchajwanci znovu vyráží do horských lesů za noční romantikou, kterou zažili v dětství jen lidé přes padesát. Ochráncům se podařilo do přírody vrátit světlušky navzdory suchu posledních let.

Na ostrově Tchaj-wan žije 65 druhů světlušek. Co do jejich hustoty se tím řadí na třetí místo hned za Jamajku a Kostariku. Jejich světová populace je ohrožena nejen zmenšujícím se životním prostorem, ale také nedostatkem vody, pesticidy a světelným znečištěním. Místní dobrovolníci se proto snaží tyto biolumineskující brouky zachránit a vrátit i do míst, odkud na roky zmizeli. Příkladem úspěchu jsou ochránci z nadace Friends of Daan Forest Park (Přátelé lesoparku Daan), kterým se povedlo vrátit světlušku do této tchajpejské rezervace po téměř sto letech.

Celé snažení začalo v roce 2014, kdy se sešla skupina vedená entomologem Wu Chia-Hsiungem a začala měnit silné pouliční lampy za ty, které jsou pro světlušky přívětivější. Vedle toho spustili noční prohlídky, při kterých účastníky berou do lesů a za tmy pozorují létající světýlka. Túra do džungle trvá desítky minut a že se mezi bažinatými rybníčky a stromy zjeví tyto živé lampiónky, není jen tak. Pářící sezóna, kdy se samčí bříška rozsvítí zeleně nebo červeně, trvá pouze dva až čtyři týdny.

Ilustrační foto: Pexels

Lou-ann Fu Yen-fen, bankéřka v důchodu, která je dobrovolnicí nadace již šest let, říká, že je pro ni ctí ukazovat lidem světlušky v centru města. „Věřím, že je třeba žít a učit se. Pro mou generaci, pokud jsme žili na předměstí, jsme světlušky viděli tak nějak přirozeně. Brali jsme je jako samozřejmost. Mladí lidé, co žijí ve městě, je nikdy předtím neviděli. Pokud se naučí žít v souladu s životním prostředím, budou si ho vážit,“ říká dobrovolnice pro The Guardian.

Světluškový turismus je pro lidi z jihovýchodní Asie lákavý. Ročně přiláká asi milion lidí napříč 12 zeměmi. Jeho příznivci i ochránci se však ze všech sil snaží, aby byl ohleduplný k broukům samotným. Dbá se proto na chůzi po vyznačených cestách, zákaz baterek i focení s bleskem a nepodporuje se používání repelentů. Počty lidí na skupinu jsou také omezeny, aby co nejméně zasahovali do světluščího života.

Zdroj: The Guardian

Související články

Zaručeně zlepší den

Nejunikátnější pohled na Český Krumlov je z Křížové hory, říká Laskavec Dalibor Uhlíř

Snímky z Hubbleova teleskopu ukazují hvězdu pouhých osm hodin poté, co se stala supernovou

Vědci našli dvě galaxie ukryté na okraji času i prostoru

Česko dbá na prevenci. Tento týden se můžete zdarma otestovat na vážné nemoci

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Ukrývají se tajemství světa v tichu? Většinu času jsme obklopeni nejrůznějšími zvuky, na které jsme…