Tchajwanci znovu vyráží do horských lesů za noční romantikou, kterou zažili v dětství jen lidé přes padesát. Ochráncům se podařilo do přírody vrátit světlušky navzdory suchu posledních let.
Na ostrově Tchaj-wan žije 65 druhů světlušek. Co do jejich hustoty se tím řadí na třetí místo hned za Jamajku a Kostariku. Jejich světová populace je ohrožena nejen zmenšujícím se životním prostorem, ale také nedostatkem vody, pesticidy a světelným znečištěním. Místní dobrovolníci se proto snaží tyto biolumineskující brouky zachránit a vrátit i do míst, odkud na roky zmizeli. Příkladem úspěchu jsou ochránci z nadace Friends of Daan Forest Park (Přátelé lesoparku Daan), kterým se povedlo vrátit světlušku do této tchajpejské rezervace po téměř sto letech.
Celé snažení začalo v roce 2014, kdy se sešla skupina vedená entomologem Wu Chia-Hsiungem a začala měnit silné pouliční lampy za ty, které jsou pro světlušky přívětivější. Vedle toho spustili noční prohlídky, při kterých účastníky berou do lesů a za tmy pozorují létající světýlka. Túra do džungle trvá desítky minut a že se mezi bažinatými rybníčky a stromy zjeví tyto živé lampiónky, není jen tak. Pářící sezóna, kdy se samčí bříška rozsvítí zeleně nebo červeně, trvá pouze dva až čtyři týdny.
Lou-ann Fu Yen-fen, bankéřka v důchodu, která je dobrovolnicí nadace již šest let, říká, že je pro ni ctí ukazovat lidem světlušky v centru města. „Věřím, že je třeba žít a učit se. Pro mou generaci, pokud jsme žili na předměstí, jsme světlušky viděli tak nějak přirozeně. Brali jsme je jako samozřejmost. Mladí lidé, co žijí ve městě, je nikdy předtím neviděli. Pokud se naučí žít v souladu s životním prostředím, budou si ho vážit,“ říká dobrovolnice pro The Guardian.
Světluškový turismus je pro lidi z jihovýchodní Asie lákavý. Ročně přiláká asi milion lidí napříč 12 zeměmi. Jeho příznivci i ochránci se však ze všech sil snaží, aby byl ohleduplný k broukům samotným. Dbá se proto na chůzi po vyznačených cestách, zákaz baterek i focení s bleskem a nepodporuje se používání repelentů. Počty lidí na skupinu jsou také omezeny, aby co nejméně zasahovali do světluščího života.
Zdroj: The Guardian
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Naučte se ovládat své sny. Užijte si třeba románek s celebritou
Platí, že ve snech je možné cokoliv. Proč je tedy nezačít kontrolovat? Díky osvojení této…