Zatímco v padesátých letech minulého století označili vědci Temži za biologicky mrtvou, dnes na březích řeky mohou lidé vidět stovky polehávajících tuleňů. Podle nejnovějšího sčítání zvířat Londýnské zoologické společnosti je v současnosti ústí Temže domovem necelých tří tisíc tuleňů kuželozubých a téměř osmi set tuleňů obecných.
Odborníci sčítají tuleně v ústí řeky protékající Londýnem již od roku 2013, kvůli pandemii však v loňském roce monitoring neproběhl. Nejnovější výsledky nicméně ukazují, že místní populace tuleňů je v dobrém stavu, což je podle vědců dokladem čistoty vody. „Vzhledem k tomu, že jsme tento průzkum začali provádět téměř před deseti lety, důkazy, které jsme shromáždili, zvětšily váhu toho, jak cenné ústí řeky Temže jako stanoviště pro tyto druhy je,“ uvedla vedoucí letošního sčítání bioložka Thea Cox z Londýnské zoologické společnosti.
Vědci obvykle sčítání provádí v srpnu, kdy pro tyto ploutvonožce nastává doba línání, při které mění srst a velkou část dne tráví na břehu. Kromě pozorování ze země výzkumníci zvířata mapují také z vody a ze vzduchu, kdy je pozorují a fotí z letadel. „Během průzkumu tuleňů v roce 2021 jsme napočítali 574 tuleňů obecných a 685 tuleňů kuželozubých, kteří leželi na písečných březích podél Temže. Když to zkombinujeme s odhadovaným počtem tuleňů, kteří zůstali ve vodě během našeho sčítání, konečné číslo je 797 tuleňů obecných a 2 866 tuleňů kuželozubých,“ vysvětlila proces mapování Cox.
Zdroj: zsl.org
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova
Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…