Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ekologické vinaření: vědci dokáží zachytit a zpracovat oxid uhličitý, který vzniká při kvašení vína

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Unsplash

Odborníci z Mendelovy univerzity díky své technologii mohou zachytit oxid uhličitý vznikající při kvasném procesu a přeměnit jej na kvasný plyn, který se dá použít k sycení nápojů. Zmenšují tím uhlíkovou stopu vinaření.

Množství oxidu uhličitého absorbují už hrozny na vinici. Při kvasném procesu vzniká během přeměny cukru na alkohol a samovolně uniká do ovzduší, což se vědcům povedlo zastavit. Navíc vzniklý plyn zachytí a využijí. Bublinky, které se uvolňují, trubkami jímají k dalšímu zpracování.

„Každá nádoba je připojená na potrubí, které odvádí CO2 z tanků. Potrubí ústí do detenční nádoby,“ popisuje technologii pro Českou televizi Dušan Černoch z Vinného domu v Bzenci, kde jako první zkouší novinku v praxi. Vysokotlaké čerpadlo pak oxid uhličitý natlačí do tlakových nádob. Ke koncovým spotřebitelům by se formou bublinkových nápojů mohl dostat již koncem tohoto roku.

Kvasné nádoby jsou napojeny na potrubí, které z nich odvádí oxid uhličitý k dalšímu zpracování. Ilustrační foto: Unsplash

Je to úplně nová komodita, která v tento okamžik neexistuje. Tím, že vinařství každoročně uvolňuje tento oxid uhličitý do atmosféry jako skleníkový plyn, ta hlavní myšlenka je environmentální,“ přibližuje úmysl, který za nápadem stál, vedoucí Ústavu vinohradnictví a vinařství Mendelovy univerzity v Brně Mojmír Baroň.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci úspěšně vytvořili první 3D vytištěnou rybu na světě vypěstovanou v laboratoři

Albánie sází na ekologický turismus, láká na jedinečnou přírodu

Pokojové rostliny mohou složit jako prevence nachlazení, zjistila studie

Hvězda do sebe pohltila celou planetu. V budoucnu takto zanikne i Země

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Víte, jak správně skladovat konkrétní potraviny? Jak zužitkovat suroviny do posledního kousku? Nebo…