Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ekologická menstruace: Čím nahradit jednorázové vložky a tampony?

5 minut radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Téma menstruace a menstruačních pomůcek je v posledních dnech velice často obsahem veřejných diskuzí, zejména ve spojitosti se zavedením poskytování těchto hygienických pomůcek zadarmo. Na trhu však existují i alternativy, které jsou výhodné nejen z hlediska finančního, ale i toho ekologického. Pojďme se na ně podívat.

Ekologické jednorázové pomůcky

Začněme alternativou, která je v přechodu na ekologičtější verze nejsnazší. Jednoduše vyměňte klasické vložky a tampony za ty bio, které jsou oproti těm běžným vyrobeny z přírodních materiálů, nejsou bělené chlórem a jsou rozložitelné. Což má výhody nejen ekologické, ale zejména zdravotní. Naše pohlavní orgány nejsou vystavovány chemickým složkám obsažených v klasických vložkách a tamponech, a konkrétně u tamponů se snižuje riziko vzniku toxického šoku. Bohužel tato možnost vyjde celkem draho, takže je lepší tuto alternativu využít při přechodné fázi a později se poohlédnout po jiných pomůckách.

Ilustrační foto: Pixabay

Látkové menstruační vložky

Značně udržitelnější možností jsou látkové vložky, které lze prát a opakovaně používat. Tato alternativa je sice pro mnoho z nás nepředstavitelná, nejedná se však o nic odpudivého. Vlastně je to skvělá varianta pro ty, kteří neradi užívají pomůcky, které je nutno vkládat dovnitř pohlavního ústrojí (jako je menstruační kalíšek).

Tyto vložky seženete v různých velikostech podle intenzity krvácení a tvaru spodního prádla. Použití je naprosto stejné jako pro jednorázové vložky s tím rozdílem, že po užití neputují do koše, nýbrž do pračky.

Ilustrační foto: Pexels

Menstruační kalhotky

Hit posledních let a pro mnohé snesitelnější varianta než látkové vložky. Jedná se o speciální kalhotky, které mají všitou savou vrstvu, a dokáží tak zachytit veškerou krev. Na výběr je samozřejmě nespočet variant, podle síly menstruace a požadovaného tvaru. K sehnání jsou kalhotky s vysokým pasem, střihu brazilian či dokonce tanga. Tyto kalhotky lze používat i jako pojistku k menstruačnímu kalíšku, který si představíme jako další.

Ilustrační foto: Pexels

Menstruační kalíšek

Pokud holdujete spíše tamponům, pak stojí za to vyzkoušet menstruační kalíšek. Tato pomůcka se vyrábí z vysoce bezpečného lékařského silikonu a zavádí se dovnitř pochvy. Má různé velikosti, nejčastější dělení je pro ženy po porodu versus pro ženy před porodem, a vydrží až 12 hodin. Na trhu se však dají sehnat i další varianty, například kalíšek určený pro osoby, které ještě neměly pohlavní styk. Proto je možné menstruační kalíšek používat v jakémkoliv věku.

Jeho zavádění vyžaduje trochu cviku, stejně jako při užití tamponu, ale není to nic, co by se nedalo zvládnout. Důležitou součástí péče o menstruační kalíšek je jeho vyvaření před i po skončení cyklu. Užívání během cyklu je o to snazší díky tomu, že stačí kalíšek vyjmout, vylít menstruační tekutinu a opět zavést. Řada žen doporučuje vyměňovat kalíšek během sprchování a pokud zrovna sprcha poblíž není, tak pro maximální pohodlí využít na veřejnosti toalety pro invalidy, kde je i umyvadlo, kde lze kalíšek opláchnout.

Ilustrační foto: Pexels

Menstruační houba

Trochu netradiční variantou je použití mořské houby. Ano, čtete správně. Jedná se o stoprocentně přírodní produkt, který se stejně jako kalíšek zavádí dovnitř pochvy. Před použitím je nutno houbu namočit, neboť je v suchém stavu poměrně tvrdá. Po navlhčení se zmáčkne do malé ruličky a zavede. Následně, podle síly menstruace, je nutné houbu vyndat, vymýt a vyždímat. Poté je znovu připravena k použití. Mezi značné výhody této menstruační pomůcky patří to, že ji lze snadno oříznout do požadovaného tvaru a velikosti, aby používání bylo pohodlné.

Ilustrační foto: Pexels

Volná menstruace

Nejekologičtější variantou, která ale vyžaduje spoustu cviku, je volná menstruace, tedy naprosto bez pomůcek. Její princip spočívá v tréninku pánevních svalů, což umožňuje vědomé vylučování menstruační tekutiny, když je potřeba.

Jak vidíte, současný trh nabízí spoustu možností, jak menstruaci zvládat pohodlně, ale také více ekologicky a zdravotně nezávadně. Stačí se jen nebát a zkoušet, co vyhovuje zrovna vám.

Související články

Zaručeně zlepší den

Evropská unie vyzývá sociální sítě, aby před eurovolbami najaly ověřovatele faktů a zabránily tak šíření fakenews

Váš mikrobiom obsahuje biliony bakterií a je jedinečný jako váš otisk prstu

EU zasahuje. Blíží se konec dovozu kávy pěstované na odlesněné půdě

NASA chce zavést jednotný lunární čas

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…