Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dvojice návrhářů vymyslela triko z rostlin a řas. Samo se rozloží za osm týdnů

Zdroj fotografií: vollebak.com

Novinku na poli udržitelné módy, která zatěžuje životní prostředí co nejméně, představili britští návrháři, atleti a mimo jiné i dvojčata Nick a Steve Tidballové. Jejich startupový projekt Vollebak vytvořil tričko, které je vyrobené z buničiny eukalyptu, buků a řas vypěstovaných v bioreaktorech. Tričko se v kompostu rozloží za osm týdnů, v přírodě pak za 12 týdnů.

Tričko s názvem Plant and Algae T-Shirt spoléhá právě na řasy jako na zdroj veškerého rostlinného života na Zemi. Místo umělých materiálů proto při tvorbě novinky vsadili návrháři právě na ně. Eukalyptus i buky použité na výrobu přitom pocházejí z certifikovaných udržitelných plantáží. Řasy jsou pak pěstovány v bioreaktorech, ke svému růstu potřebují světlo, oxid uhličitý a vodu. Z řasy se nejdříve vyfiltruje voda, vzniklá pasta se pak nechá uschnout na prášek, který se společně s ekologickým tmelem nanáší jako potisk na trička. Při výrobě nejsou použita žádná barviva, vše je přírodní, takže během nošení dochází i ke změnám barvy potisku.

Tričko je také snadno rozložitelné. Když se majitel Plant and Algae T-Shirt rozhodne, že už tričko nechce nosit, může jej zkompostovat nebo zakopat do díry na zahradě. V přírodě se tričko rozloží za 12 týdnů, na kompostu už za osm. A jak je to s péčí o tričko? Tenhle kousek oblečení se doporučuje prát ručně ve studené vodě jen s minimem pracího prostředku.

Na video o triku se můžete podívat ZDE.

Související články

Zaručeně zlepší den

Archeologové objevili nejstarší větu zaznamenanou písmem. Její znění vás překvapí

Umělá inteligence pomáhá identifikovat přeživší holokaustu

Země má stabilizační mechanismus. Udržuje ji obyvatelnou

Hasiči budou používat rozšířenou realitu. Usnadní jim zásahy

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Cvičit jógu je stále více moderní a trendy. Záda vám zajisté poděkují, pokud cviky provádíte…