Dvojice návrhářů vymyslela triko z rostlin a řas. Samo se rozloží za osm týdnů

Zdroj fotografií: vollebak.com

Novinku na poli udržitelné módy, která zatěžuje životní prostředí co nejméně, představili britští návrháři, atleti a mimo jiné i dvojčata Nick a Steve Tidballové. Jejich startupový projekt Vollebak vytvořil tričko, které je vyrobené z buničiny eukalyptu, buků a řas vypěstovaných v bioreaktorech. Tričko se v kompostu rozloží za osm týdnů, v přírodě pak za 12 týdnů.

Tričko s názvem Plant and Algae T-Shirt spoléhá právě na řasy jako na zdroj veškerého rostlinného života na Zemi. Místo umělých materiálů proto při tvorbě novinky vsadili návrháři právě na ně. Eukalyptus i buky použité na výrobu přitom pocházejí z certifikovaných udržitelných plantáží. Řasy jsou pak pěstovány v bioreaktorech, ke svému růstu potřebují světlo, oxid uhličitý a vodu. Z řasy se nejdříve vyfiltruje voda, vzniklá pasta se pak nechá uschnout na prášek, který se společně s ekologickým tmelem nanáší jako potisk na trička. Při výrobě nejsou použita žádná barviva, vše je přírodní, takže během nošení dochází i ke změnám barvy potisku.

Tričko je také snadno rozložitelné. Když se majitel Plant and Algae T-Shirt rozhodne, že už tričko nechce nosit, může jej zkompostovat nebo zakopat do díry na zahradě. V přírodě se tričko rozloží za 12 týdnů, na kompostu už za osm. A jak je to s péčí o tričko? Tenhle kousek oblečení se doporučuje prát ručně ve studené vodě jen s minimem pracího prostředku.

Na video o triku se můžete podívat ZDE.

Související články

Zaručeně zlepší den

České hlavičky uspíšily vývoj nového léku na koronavirus

Jak zabránit suchu v krajině? Podívejte se, jak originálně problém vyřešili na Šumavě

Proč prádlo usušené na slunci tak krásně voní? Dánští vědci tuto záhadu objasnili

Živé sekačky v Jeseníkách. Podívejte se, jak se seká tráva v souladu s přírodou

Inspirativní rozhovor

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou projektu Chcu to v Brně, jehož prostřednictvím brněnští studenti pomáhají občanům se podílet na veřejném dění.