Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dvojice návrhářů vymyslela triko z rostlin a řas. Samo se rozloží za osm týdnů

Zdroj fotografií: vollebak.com

Novinku na poli udržitelné módy, která zatěžuje životní prostředí co nejméně, představili britští návrháři, atleti a mimo jiné i dvojčata Nick a Steve Tidballové. Jejich startupový projekt Vollebak vytvořil tričko, které je vyrobené z buničiny eukalyptu, buků a řas vypěstovaných v bioreaktorech. Tričko se v kompostu rozloží za osm týdnů, v přírodě pak za 12 týdnů.

Tričko s názvem Plant and Algae T-Shirt spoléhá právě na řasy jako na zdroj veškerého rostlinného života na Zemi. Místo umělých materiálů proto při tvorbě novinky vsadili návrháři právě na ně. Eukalyptus i buky použité na výrobu přitom pocházejí z certifikovaných udržitelných plantáží. Řasy jsou pak pěstovány v bioreaktorech, ke svému růstu potřebují světlo, oxid uhličitý a vodu. Z řasy se nejdříve vyfiltruje voda, vzniklá pasta se pak nechá uschnout na prášek, který se společně s ekologickým tmelem nanáší jako potisk na trička. Při výrobě nejsou použita žádná barviva, vše je přírodní, takže během nošení dochází i ke změnám barvy potisku.

Tričko je také snadno rozložitelné. Když se majitel Plant and Algae T-Shirt rozhodne, že už tričko nechce nosit, může jej zkompostovat nebo zakopat do díry na zahradě. V přírodě se tričko rozloží za 12 týdnů, na kompostu už za osm. A jak je to s péčí o tričko? Tenhle kousek oblečení se doporučuje prát ručně ve studené vodě jen s minimem pracího prostředku.

Na video o triku se můžete podívat ZDE.

Související články

Zaručeně zlepší den

Říkáte svým psům, že je máte rádi? Podle nové studie vám zvířata rozumí

Z ruiny hradu Hartenberg se díky nadšencům stala vyhledávaná památka

Jak na prevenci rakoviny prsu? Přečtěte si 9 tipů na zdravá prsa od neziskovky Loono

Student VUT v Brně vymyslel mobilní aplikaci, která zdarma doučí děti matematiku

Inspirativní rozhovor

Díky klientům poznávám sama sebe, říká pracovnice centra pro lidi bez domova

Díky klientům poznávám sama sebe, říká pracovnice centra pro lidi bez domova

Přečtěte si rozhovor se studentkou, která pracuje v brněnském Kontaktním centru pro lidi bez domova.