Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dvojice Čechů vyrábí ekologické sáčky na ovoce z padákoviny

3 minuty radosti
Zdroj fotografie: saaczech.com

Jednorázové obaly trápí jakožto zbytečný odpad řadu lidí. Poptávka po produktech na opakované použití proto roste. Důkazem je i český projekt Saaczech, který nedávno spustil prodej sáčků na ovoce či pečivo.

„Trápil nás pohled na naše okolí. Z každé procházky do přírody jsem se vracel s posbíranými odpadky, nejčastěji plasty. Hlavní motivací bylo proto pomoci v době plné plastů a plastového odpadu,“ vysvětluje Jakub Sapák. Spolu se svým kamarádem Lukášem Cafourkem čerpal inspiraci mimo jiné i z projektu NickNack na vratné plastové kelímky.

Při hledání vhodného materiálu narazila dvojice po opakovaném zkoušení na padákovinu. Ta je velmi pevná, zároveň ale lehká a poddajná. „Hned nás napadlo jít v této myšlence trochu dál. Proč to neudělat jako produkt cirkulární ekonomiky a přešívat vyřazené armádní padáky?“ položili si otázku. A jak řekli, tak udělali. Z padáku pochází i šňůrka, mimo to je na sáček použita záclonovina, která tvoří průhlednou část umožňující lepší náhled především pro pokladní.

Duo na nápadu pracovalo ve svém volném čase a koncipovalo ho především jako projekt pro sebe a své blízké. Spuštění e-shopu tak přišlo až po 18 měsících. A pak se děly divy. „To, co se stalo po spuštění e-shopu, bylo neuvěřitelné. Naše očekávání bylo, že prodáme pár kusů týdně. V té době jsme spolupracovali pouze s jednou maličkou dílnou v Pardubicích, kde zvládnou ušit asi 50 saaczechů týdně,“ vzpomíná Sapák.

Dvojice spustila e-shop v neděli odpoledne a do večera přijala první tři objednávky. Druhý den už byly vyprodané všechny zásoby, tedy asi 200 kusů. Jen do konce prvního týdne se číslo objednaných kusů vyšplhalo na několik tisíc. Okamžitě proto začali řešit navýšení produkce a počet spolupracujících dílen postupně zvýšili na šest. Prozatím. „Stanovili jsme si jasné cíle – výroba pouze v Česku a v chráněných dílnách. Z tohoto nechceme ustoupit. Za následek to bohužel má delší čekací dobu. Zákazníci jsou ale úžasní. Fandí nám a delší čekací doba jim většinou nevadí,“ oceňuje Sapák. Aktuálně si zákazníci musejí na saaczech počkat 5-6 týdnů, jeden koupí za 59 korun.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.