Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Duben byl měsícem císařských porodů. Na jejich úskalí upozorňuje nový projekt Císařovnám

Císařský řez není porod bez bolesti. Foto: Císařovnám

Mnoho lidí si myslí, že císařský porod je jednodušší a bezbolestný. Opak je většinou pravdou – s císařským řezem se pojí hodně komplikací, na které ženy nikdo neupozorní. Péče o ně navíc zpravidla končí propuštěním z porodnice. I přesto proběhne císařský řez u každého čtvrtého porodu v Česku. Informovanost maminek po porodu chce zlepšit spolek Císařovnám.

Císařský porod provází hned několik mýtů: že nebolí, je bezpečnější, jednou císař znamená vždy císař, že jizva se vždycky zahojí. Na vše upozorňuje projekt Císařovnám nejen během měsíce císařského porodu. Ženám po císařském řezu pomáhá vydobýt si bezprostřední skin to skin kontakt s miminkem a nabízí důležité informace o tom, jak se starat o jizvu a další následky této náročné operace. V rámci komunikace na sociálních sítích a propojování odborníků napříč obory se snaží otevřít témata spojená s císařskými řezy a poukázat na to, že současně nastavený systém zdravotní péče zdaleka nemyslí na vše. „Stále je u nás málo porodnic, které umí z císařského řezu udělat pro ženu, její dítě a partnera hezký zážitek,“ uvádí porodní asistentka a psycholožka Mgr. et Bc. Kristina Zemánková.

Starost o jizvu je po císařském řezu velmi důležitá. Foto: Císařovnám

Lepší informovanost a větší práva


Maminky sice po císařském řezu zůstávají zpravidla v porodnici o den déle, propuštěním ovšem jejich pooperační péče končí, i když po jiných operacích následuje série rehabilitací a prohlídek. Navíc se musíte starat o novorozence, což je velmi náročné zvláště fyzicky. Podle zakladatelky inciativy by měla následovat péče fyzioterapeuta, což je nyní spíše utopie.

Projekt Císařovnám dává dohromady webovou platformu s ucelenými informacemi pro všechny maminky po císařském řezu, již nyní dávají své rady na sociální sítě a chystají se také na podcast a edukační materiály do nemocnic a dalších zařízení. Projekt můžete na jejich webu a přes Donio podpořit i vy.

„Pro ženy je obzvlášť důležité, aby věděly, na koho se v šestinedělí a kdykoliv dále obrátit. Mohou vyhledat pomoc duly, porodní asistentky, laktační poradkyně, fyzioterapeutky, lékaře či lékařky,“ popisuje dula a spoluzakladatelka projektu Ivona Remundová. Tento nedostatek by měl vyřešit vznik databáze odborníků, kteří se péči o ženy po císařském řezu prokazatelně věnují.

Související články

Inspirace

Český pár pomáhá ghanským ženám díky výrobě organické kosmetiky

Inspirace

Sexuální výchova jednoduše přes web

Rozhovor

I handicapované děti a dospělí mohou být pohádkovými hrdiny

Byznys

Nápad roku od Vodafone ovládla umělá inteligence, která radí lékařům

Zaručeně zlepší den

Inspirace z knihovny: Život na cestě je plný dobrodružství. Jak se na něj připravit?

Dočkáme se levnější vody? Češi snižují její spotřebu

Titul nejlepšího stylu piva roku získalo polské Grodziskie piwo, Češi jsou pátí

Příčiny vážných dopravních nehod odhalí speciální aplikace

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to

Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to

Lákala vás někdy představa, že si prostě sbalíte batoh a vyrazíte na druhý konec světa? Autorka…