Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Domov snů: první prefabrikovaný dům, který svému okolí prospívá

Energeticky pasivní dům má minimální dopad na okolí. Zdroj: ArchiBlox

Prefabrikovaný minidomek s pozitivní uhlíkovou stopou představili veřejnosti australští architekti. Dům navržený s ohledem na minimální dopad pro své okolí využívá promyšlenou konstrukci, lokální materiály a uplatňuje principy ekologického stavění.

Designéři australské společnosti ArchiBlox představili veřejnosti první prefabrikovaný domek s pozitivní uhlíkovou stopou. Co to znamená v praxi? Po spočítání množství emisí vzniklého výrobou, převozem materiálu a samotnou stavbou se dospělo k výsledku mínus 37 kg oxidu uhličitého na jednoho obyvatele domu za rok. Dům má tedy schopnost likvidovat škodlivé oxidy uhlíku místo toho, aby je produkoval.

Energeticky pasivní dům je charakteristický svými malými rozměry, které zaručují jeho minimální dopad na okolí. Zadní stěna je chráněna kopcem zeminy, aby se docílilo efektivní izolace, přičemž základním principem domu je snaha zachytit v zimě co nejvíce slunečního záření a v létě ho naopak co nejvíce eliminovat.

Snížení produkovaných skleníkových plynů, respektive negativních dopadů na přírodu je dosaženo díky chladicímu potrubí ventilačního systému. Vzduch, který se pod vrstvou země ochladí, je navíc využíván k ventilaci chladničky, mrazáku a jako klimatizace.

Díky promyšlené konstrukci najdete v domě i zeleninovou zahrádku nebo přímo před domem zvýšené záhony zalévané tzv. šedou odpadní vodou. Nechybí ani – u staveb všeho typu stále oblíbenější – zelená střecha.

Na stavbu byly použity materiály bez obsahu škodlivých látek, vyrobené z obnovitelných, lokálních zdrojů jako například dřevo. S tím souvisí také skutečnost, že všechna data jsou vedena kabely, aby se redukovalo množství elektromagnetického záření.

Soukromí včetně eliminace okolního ruchu zajišťuje vzduchotěsný obal budovy. Prosklená čelní stěna je pak třešničkou na dortu, nabízí totiž místo pro relaxaci a nerušený výhled ven.

Zdroj: novinky.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Nejlepším řešením bezdomovectví je prevence, ne hroty na lavičkách, říká spoluzakladatelka Architektů bez hranic

Pakt proti dezinformacím generovaným AI má omezit narušování demokratických voleb

Kniha o Harry Potterovi má hodnotu 11 tisíc liber

Živá hudba vyvolává mnohem silnější emoce než ta streamovaná

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení

Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení

Hrnek teplého čaje, kávy nebo čokolády, vlněné ponožky, ideálně hořící krb a kniha, tak zní ideální…