Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zelený zázrak ve stavebnictví. Budovy z technického konopí snižují uhlíkovou stopu a šetří energii

Ilustrační foto: Depositphotos

Technické konopí má díky svým unikátním vlastnostem opravdu širokou škálu využití. Kromě kosmetického, oděvního a potravinářského průmyslu se ukazuje jeho výjimečný potenciál také ve stavebnictví.

Konopná vlákna jsou jedním z nejpevnějších materiálů na světě. Dřevnatá dužina stonků v kombinaci s vápnem a vodou proto dala vzniknout takzvanému konopnému betonu, který představuje zelenou alternativu k běžným stavebním materiálům. Díky vysokému obsahu celulózy v dužině má konopný beton skvělé absorpční vlastnosti a efektivně funguje jako izolační materiál. Ve stavebním průmyslu tak může sloužit ke konstrukci zdí, mostů, podlah, střešních krytin či odhlučňovacích zdí na dálnicích.

Podle dostupných informací pochází 39 procent světových emisí oxidu uhličitého právě ze stavebního průmyslu. Konopí naopak pomáhá uhlíkovou stopu snižovat, a to díky schopnosti absorbovat velké množství oxidu uhličitého z atmosféry. Konopný beton je navíc recyklovatelný a po demolici poslouží například jako hnojivo. Kromě planety však potěší i samotné spotřebitele – díky svým izolačním vlastnostem šetří energii a snižuje hluk. Materiál je ohnivzdorný a odolný vůči plísním a vodě.

Související články

Zaručeně zlepší den

Další krok k léku na opičí neštovice. Čeští vědci vyvinuli látku ničící jejich virus

Liberecký dopravní podnik testuje nový bezpečnostní systém

Psí asistenti. Nevidomým lidem jich v Česku pomáhá asi 500

Orgasmický koncert. Žena se neudržela na hudebním vystoupení

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Naučte se ovládat své sny. Užijte si třeba románek s celebritou

Inspirace z knihovny: Naučte se ovládat své sny. Užijte si třeba románek s celebritou

Platí, že ve snech je možné cokoliv. Proč je tedy nezačít kontrolovat? Díky osvojení této…