Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zelený zázrak ve stavebnictví. Budovy z technického konopí snižují uhlíkovou stopu a šetří energii

Ilustrační foto: Depositphotos

Technické konopí má díky svým unikátním vlastnostem opravdu širokou škálu využití. Kromě kosmetického, oděvního a potravinářského průmyslu se ukazuje jeho výjimečný potenciál také ve stavebnictví.

Konopná vlákna jsou jedním z nejpevnějších materiálů na světě. Dřevnatá dužina stonků v kombinaci s vápnem a vodou proto dala vzniknout takzvanému konopnému betonu, který představuje zelenou alternativu k běžným stavebním materiálům. Díky vysokému obsahu celulózy v dužině má konopný beton skvělé absorpční vlastnosti a efektivně funguje jako izolační materiál. Ve stavebním průmyslu tak může sloužit ke konstrukci zdí, mostů, podlah, střešních krytin či odhlučňovacích zdí na dálnicích.

Podle dostupných informací pochází 39 procent světových emisí oxidu uhličitého právě ze stavebního průmyslu. Konopí naopak pomáhá uhlíkovou stopu snižovat, a to díky schopnosti absorbovat velké množství oxidu uhličitého z atmosféry. Konopný beton je navíc recyklovatelný a po demolici poslouží například jako hnojivo. Kromě planety však potěší i samotné spotřebitele – díky svým izolačním vlastnostem šetří energii a snižuje hluk. Materiál je ohnivzdorný a odolný vůči plísním a vodě.

Související články

Zaručeně zlepší den

Zahradničení léčí psychiku a zvyšuje fyzickou kondici, potvrdila nová studie

Zvířecí terapie vrací lidem chuť do života. S delfíny je to neuvěřitelný zážitek, říká spoluzakladatelka Pomocných tlapek Michaela Freeman

Nový protinádorový přípravek pomůže prvním pacientům

Jedlá potravinářská fólie potěší životní prostředí a udrží jídlo déle čerstvé

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…