O tom, jak kladný vliv na životní prostředí má čtyřdenní pracovní týden, jsme vás už informovali. Podle nové studie zveřejněné v odborném časopise Proceedings of the National Academy of Sciences má ekologický přínos i práce z domova, říká server The Washington Post.
Analýzou různých pracovních scénářů vědci zjistili, že přechod z práce v kanceláři na práci z domova může snížit uhlíkovou stopu až o 54 %. Pokud by se jednalo o syntézu obou režimů, tedy hybridní model, kdy by zaměstnanci zůstali dva až čtyři dny v týdnu doma, snížily by se emise o 11 až 29 %.
Výzkum probíhal v USA a vycházel z několika souborů dat. Mezi ně patřil také průzkum spotřeby energie v domácnostech nebo o chování zaměstnanců společnosti Microsoft při dojíždění a práci z domova. Na snížení emisí by se podle výsledků podílela zejména menší spotřeba energie v kanceláři a také dojíždění.
Výhodnější by podle vědců byl model, kdy může zaměstnanec pracovat z domova dva a více dnů. V případě jednoho dne by totiž snížení emisí bylo zanedbatelné, protože přínosy by pravděpodobně byly kompenzovány faktory, jako je cestování, které nesouvisí s prací, nebo spotřebou energie v domácnosti.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp
Den za dnem žijeme své životy, jak jsme zvyklí. Bohužel někdy musí přijít rána osudu, aby nás…