Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dokonale rovné pyramidy i bez moderní techniky. Vědcům se podařilo rozkrýt tajemství starých Egypťanů

Ilustrační foto: Depositphotos

Tajemství starověkých pyramid zaměstnává vědce už dlouhou dobu. Jedním z věčných otazníků je samotné zarovnání pyramid, které je velmi přesné i bez použití dronů a počítačů při výstavbě. Nová teorie odhalila, jak by se přesných úhlů a rovných hran dalo dosáhnout zcela bez technických vymožeností.

Staří Egypťané po sobě nezanechali žádný architektonický plán, který by napověděl, jak dokázali postavit tak monumentální stavby bez použití moderní techniky. Vědci jsou tak odkázáni na vlastní pátrání a experimenty.

Americký archeolog Glen Dash byl fascinován tím, jak jsou pyramidy zarovnané ke světovým stranám s přesností jedné patnáctiny stupně. Zároveň si všiml, že všechny zkoumané pyramidy vykazují stejnou drobnou chybu – jsou mírně otočené proti směru světových stran.

Dash se domnívá, že k dokonalému zarovnání pyramid staří Egypťané využili Slunce, konkrétně podzimní rovnodennost. Rovnodennost nastává dvakrát do roka a jde o moment, kdy je den stejně dlouhý jako noc, protože sluneční paprsky dopadají kolmo k ose Země.

Protože tato teorie nebyla ještě vyzkoušena, provedl Dash experiment. Vytvořil jednoduché sluneční hodiny a nechal tyč zapíchnutou v zemi vrhat stín. S experimentem začal právě na podzimní rovnodennost. V pravidelných intervalech si poznačil body, kam stín dopadal, čím vytvořil hladkou spojnici bodů. Poté stačilo pouze natáhnout provázek od východu k západu a vytvořila se dokonalá linie s drobnou odchylkou – mírným otočením proti směru hodinových ručiček, tak, jako je tomu u starověkých pyramid.

Ve skutečnosti vše, co staří Egypťané potřebovali k dokonalému zarovnání pyramid, byl jasný sluneční den,“ vysvětluje Dash svou teorii.

Zdroj: sciencealert.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Ve Francii jsou od nového roku kondomy zdarma pro všechny od 18 do 25 let

Dvě nejnavštěvovanější země světa jsou v Evropě

Proč pravěcí lidé kreslili zvířata? Odpověď našel amatérský archeolog

Dánové se už nemusí bát loupeží. Může za to absence hotovosti

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Životy mileniálů nejsou jednoduché. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde především o zábavu…