Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dokonale rovné pyramidy i bez moderní techniky. Vědcům se podařilo rozkrýt tajemství starých Egypťanů

Ilustrační foto: Depositphotos

Tajemství starověkých pyramid zaměstnává vědce už dlouhou dobu. Jedním z věčných otazníků je samotné zarovnání pyramid, které je velmi přesné i bez použití dronů a počítačů při výstavbě. Nová teorie odhalila, jak by se přesných úhlů a rovných hran dalo dosáhnout zcela bez technických vymožeností.

Staří Egypťané po sobě nezanechali žádný architektonický plán, který by napověděl, jak dokázali postavit tak monumentální stavby bez použití moderní techniky. Vědci jsou tak odkázáni na vlastní pátrání a experimenty.

Americký archeolog Glen Dash byl fascinován tím, jak jsou pyramidy zarovnané ke světovým stranám s přesností jedné patnáctiny stupně. Zároveň si všiml, že všechny zkoumané pyramidy vykazují stejnou drobnou chybu – jsou mírně otočené proti směru světových stran.

Dash se domnívá, že k dokonalému zarovnání pyramid staří Egypťané využili Slunce, konkrétně podzimní rovnodennost. Rovnodennost nastává dvakrát do roka a jde o moment, kdy je den stejně dlouhý jako noc, protože sluneční paprsky dopadají kolmo k ose Země.

Protože tato teorie nebyla ještě vyzkoušena, provedl Dash experiment. Vytvořil jednoduché sluneční hodiny a nechal tyč zapíchnutou v zemi vrhat stín. S experimentem začal právě na podzimní rovnodennost. V pravidelných intervalech si poznačil body, kam stín dopadal, čím vytvořil hladkou spojnici bodů. Poté stačilo pouze natáhnout provázek od východu k západu a vytvořila se dokonalá linie s drobnou odchylkou – mírným otočením proti směru hodinových ručiček, tak, jako je tomu u starověkých pyramid.

Ve skutečnosti vše, co staří Egypťané potřebovali k dokonalému zarovnání pyramid, byl jasný sluneční den,“ vysvětluje Dash svou teorii.

Zdroj: sciencealert.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Plzeňské pivo si vychutnáme ze skla. Prazdroj skončil s PET lahvemi

Jste mlsní jako kocouři? Můžete ochutnat speciální kočičí menu

Jak prospět svému zdraví? Pijte zelený čaj

Probiotika pomohou vinicím vyčerpaným suchem

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Jak se zbavit očekávání, předsudků a zažitých konvencí a najít skutečnou osobní svobodu? S tímto…