Konání dobra může být samo o sobě dostatečnou motivací k mnohým činům. Potvrzuje to i průzkum společnosti Sanaplasma provedený mezi dárci krevní plazmy. Příjemný pocit z pomoci druhým je jim dostatečnou odměnou.
Průzkum proběhl mezi třemi a půl tisíci dárci krevní plazmy. Hlavním impulsem k dárcovství se ukázala být touha pomoci lidem, kteří to potřebují. Shodly se na tom tři čtvrtiny dotazovaných dárců. Podle většiny z nich je vpich bezbolestný a odběr rychlý, což dotyčné motivuje, aby plazmu darovali pravidelně – většinou jednou nebo dvakrát měsíčně. Finanční příspěvek, který odběrová centra dárcům nabízejí jako kompenzaci za čas a cestovní náklady, je podle průzkumu motivací pro 24 procent lidí.
Krevní plazmu může darovat každý zdravý člověk ve věku 18 až 65 let s tělesnou váhou v rozmezí 50 a 150 kilogramů. Plazmu naopak nemohou darovat lidé, kteří jsou nemocní nebo v minulosti závažné onemocnění prodělali. Odběrová centra zároveň nepřijímají nikoho, kdo v posledních šesti měsících podstoupil tetování nebo piercing.
Pro současnou medicínu je lidská plazma získávaná od dárců nenahraditelná. Krevní plazma představuje více než polovinu objemu krve a obsahuje nejrůznější životně důležité látky, jako jsou ionty, cukry, tuky, protilátky, enzymy nebo hormony. Používá se buď v celku jako čerstvě zmražená plazma, nebo se zpracovává. Následně se z ní získávají důležité léky, jako jsou protilátky, srážlivé faktory a další.
Zdroj: Hradecká drbna, Sanaplasma
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní
Opřete se do svého strachu, experimentujte, nebuďte nejlepší – buďte jediní. To jsou jen tři z …