Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dobrý pocit z pomoci druhým nám stačí. Češi darují plazmu z těch nejušlechtilejších důvodů

Ilustrační foto: Pixabay

Konání dobra může být samo o sobě dostatečnou motivací k mnohým činům. Potvrzuje to i průzkum společnosti Sanaplasma provedený mezi dárci krevní plazmy. Příjemný pocit z pomoci druhým je jim dostatečnou odměnou.

Průzkum proběhl mezi třemi a půl tisíci dárci krevní plazmy. Hlavním impulsem k dárcovství se ukázala být touha pomoci lidem, kteří to potřebují. Shodly se na tom tři čtvrtiny dotazovaných dárců. Podle většiny z nich je vpich bezbolestný a odběr rychlý, což dotyčné motivuje, aby plazmu darovali pravidelně – většinou jednou nebo dvakrát měsíčně. Finanční příspěvek, který odběrová centra dárcům nabízejí jako kompenzaci za čas a cestovní náklady, je podle průzkumu motivací pro 24 procent lidí.

Krevní plazmu může darovat každý zdravý člověk ve věku 18 až 65 let s tělesnou váhou v rozmezí 50 a 150 kilogramů. Plazmu naopak nemohou darovat lidé, kteří jsou nemocní nebo v minulosti závažné onemocnění prodělali. Odběrová centra zároveň nepřijímají nikoho, kdo v posledních šesti měsících podstoupil tetování nebo piercing.

Pro současnou medicínu je lidská plazma získávaná od dárců nenahraditelná. Krevní plazma představuje více než polovinu objemu krve a obsahuje nejrůznější životně důležité látky, jako jsou ionty, cukry, tuky, protilátky, enzymy nebo hormony. Používá se buď v celku jako čerstvě zmražená plazma, nebo se zpracovává. Následně se z ní získávají důležité léky, jako jsou protilátky, srážlivé faktory a další.

Zdroj: Hradecká drbna, Sanaplasma

Související články

Zaručeně zlepší den

Vzniká centrum pro kontakt s mimozemšťany

Zapomenout na bývalého partnera jednou provždy? Pomůže pilulka

Oslaďte si život. Jak prospívá med lidskému zdraví?

Nechte se očarovat – brouk, který vypadá jako orchidej

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…