Základní škola Ashokapuram Primary School v indickém městě Mysore se v loňském roce spojila s tamější železniční společností South Western Railways. Proč? Klesající počet žáků se totiž rozhodla řešit navýšením počtu učeben. A ty vytvořila právě ze starých vlaků vyřazených z provozu.
Jakkoliv se to může jevit zvláštně, v Indii nejde o úplně nový model. Staré vagony jsou finančně dostupné a po úpravách k daným účelům naprosto dostačující. Pro žáky je navíc jejich prostředí zajímavé, zvlášť pak v oblastech, kudy železniční tratě vůbec nevedou.
V Mysore se součástí školního inventáře staly dva vagony. O jejich úpravu se postarali dobrovolníci. Jeden vagon slouží přímo jako učebna, druhý plní funkci společenské místnosti v čase oběda nebo speciálních třídních aktivit. Dobrovolníci natřeli soupravu chytlavými barvami a doplnili školními prvky, jako jsou písmena, číslice nebo mapy. Podle učitelů přinesla snaha ovoce a počet žáků po zpřístupnění nových prostor opět vzrostl. Do budoucna je ještě v plánu využít nepotřebný šrot k zastřešení areálu školy.
Zdroj: goodnewsnetwork.org, indianlink.com.au
Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.