Účinky jógy a meditace si u nás spojujeme většinou s bojem proti stresu a s formou relaxace. Vědci ale potvrdili, že učení z Východu toho s naším tělem a mozkem dokážou mnohem víc. Výsledky představil web 100+1.
Sara Lazarová, americká mikrobioložka a psycholožka, se před časem pustila do výzkumu účinků meditace na mozek. K měření aktivity mozku využila magnetickou rezonanci. Ukázalo se, že pravidelná meditace vede ke zvětšení prefrontální korové oblasti mozku. Ta řídí racionální rozhodování a reguluje činnost amygdaly, ve které se rodí naše základní instinkty. Hraje také důležitou roli při vytváření a ukládání vzpomínek spojených s emocionálními událostmi. Tato část mozku se u lidí spolu s věkem zmenšuje, což u pravidelně meditujících neplatí. Meditace tak mimo jiné zpomaluje stárnutí mozku.
Další výzkum provedli vědci z centra pro výzkum rakoviny na University of Ohio. Zúčastnilo se ho 200 žen, které prodělaly rakovinu prsu. Po dobu tří měsíců se věnovaly józe dvakrát týdně 90 minut a následně pokračovaly ve cvičení doma. Biologická měření prokázala, že jim jóga pomáhala s rekonvalescencí po prodělané nemoci. Pacientky se cítily méně unavené než ty, které necvičily, a byly v lepší fyzické kondici. Vědce ale překvapila především hodnota zánětlivosti, která klesla o 20 %. Jóga by se tak mohla využívat i při léčbě nemocí, které souvisí s chronickým zánětem, jako je například srdeční ischemie, artritida nebo Alzheimerova choroba.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Život se s námi dost často nemazlí a klade nám do cesty nejrůznější zkoušky. Je jen na nás, jak je…