Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Věda potvrzuje účinky jógy a meditace. Zpomalují stárnutí a pomáhají s rekonvalescencí

Foto: Freepik

Účinky jógy a meditace si u nás spojujeme většinou s bojem proti stresu a s formou relaxace. Vědci ale potvrdili, že učení z Východu toho s naším tělem a mozkem dokážou mnohem víc. Výsledky představil web 100+1

Sara Lazarová, americká mikrobioložka a psycholožka, se před časem pustila do výzkumu účinků meditace na mozek. K měření aktivity mozku využila magnetickou rezonanci. Ukázalo se, že pravidelná meditace vede ke zvětšení prefrontální korové oblasti mozku. Ta řídí racionální rozhodování a reguluje činnost amygdaly, ve které se rodí naše základní instinkty. Hraje také důležitou roli při vytváření a ukládání vzpomínek spojených s emocionálními událostmi. Tato část mozku se u lidí spolu s věkem zmenšuje, což u pravidelně meditujících neplatí. Meditace tak mimo jiné zpomaluje stárnutí mozku. 

Další výzkum provedli vědci z centra pro výzkum rakoviny na University of Ohio. Zúčastnilo se ho 200 žen, které prodělaly rakovinu prsu. Po dobu tří měsíců se věnovaly józe dvakrát týdně 90 minut a následně pokračovaly ve cvičení doma. Biologická měření prokázala, že jim jóga pomáhala s rekonvalescencí po prodělané nemoci. Pacientky se cítily méně unavené než ty, které necvičily, a byly v lepší fyzické kondici. Vědce ale překvapila především hodnota zánětlivosti, která klesla o 20 %. Jóga by se tak mohla využívat i při léčbě nemocí, které souvisí s chronickým zánětem, jako je například srdeční ischemie, artritida nebo Alzheimerova choroba.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jan Černý navrhne olympijskou kolekci pro Paříž 2024. Má být „brutálně speciální“

Kotníkové boty – univerzální obuv na každou příležitost. Jaké si vybrat?

Zatočte s česnekovým dechem. Pomůže bílý jogurt

Nobelovu cenu za mír získala íránská aktivistka. Bojovala proti útlaku žen

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Coco Chanel, Eliška Junková, Marie Currie nebo Anne Franková. Co mají tyto ženy společného?…