Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dobrovolníci, kteří zachraňují životy. Aplikace je přivolá, když je potřeba

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Úraz se stane raz dva, známe to asi všichni. Mnohdy je na místě zavolat pomoc. Někdy však může být rychlejší než sanitka či vrtulník dobrovolník, který se nachází v blízkosti postiženého. Pomáhá k tomu speciální aplikace, která dotyčné upozorní. Informoval o ní server iRozhlas.

Dobrovolníci z řad profesionálních záchranářů, hasičů, ale i dalších zdravotnických profesí mají ve svém telefonu zvláštní svolávací aplikaci First Responder. Ta je může poslat do akce prakticky kdykoliv. Jedná se o systém dobrovolníků, kteří jsou automaticky osloveni dispečerským softwarem v případě život ohrožujících stavů, především náhlé zástavy krevního oběhu. Dobrovolníci jsou vyškoleni instruktory České resuscitační rady a Zdravotnické záchranné služby Královehradeckého kraje. Technologie dovede zjistit, kdo se nachází nejblíž nahlášeného případu. Operátor přitom ví, kdo je momentálně přihlášený, což znamená, že je připravený pomoci. Zejména v odlehlejších oblastech mimo větší města je to obrovská výhoda.

„First respondeři Moravskoslezského kraje pomohli v průběhu šesti měsíců 90 pacientům, z toho u 70 pacientů byli na místě jako první. Jejich pomoc je cenná v chladném zhodnocení situace, komunikaci s operačním střediskem a také poskytnutí například kompresí hrudníku či použití externího defibrilátoru,“ uvedl Petr Jaššo z moravskoslezské záchranné služby. Řady first responderů se stále rozšiřují. Jedná se o vůbec první projekt svého druhu v České republice.

Zdroj: iRozhlas, Zdravotnická záchranná služba Královehradeckého kraje

Související články

Zaručeně zlepší den

Náhrada solárních panelů? Přechod na obnovitelné zdroje energie usnadní nové baterie

Okořenit si jídlo pomocí červů? Hmyz je budoucností našeho stravování

Proč je Island světově nejoblíbenější destinací pro točení filmů?

Tajemství řeči těla, analýza vzhledu a jejich přínos pro lidskou komunikaci se SmartTalk

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Víte, jak správně skladovat konkrétní potraviny? Jak zužitkovat suroviny do posledního kousku? Nebo…