Úraz se stane raz dva, známe to asi všichni. Mnohdy je na místě zavolat pomoc. Někdy však může být rychlejší než sanitka či vrtulník dobrovolník, který se nachází v blízkosti postiženého. Pomáhá k tomu speciální aplikace, která dotyčné upozorní. Informoval o ní server iRozhlas.
Dobrovolníci z řad profesionálních záchranářů, hasičů, ale i dalších zdravotnických profesí mají ve svém telefonu zvláštní svolávací aplikaci First Responder. Ta je může poslat do akce prakticky kdykoliv. Jedná se o systém dobrovolníků, kteří jsou automaticky osloveni dispečerským softwarem v případě život ohrožujících stavů, především náhlé zástavy krevního oběhu. Dobrovolníci jsou vyškoleni instruktory České resuscitační rady a Zdravotnické záchranné služby Královehradeckého kraje. Technologie dovede zjistit, kdo se nachází nejblíž nahlášeného případu. Operátor přitom ví, kdo je momentálně přihlášený, což znamená, že je připravený pomoci. Zejména v odlehlejších oblastech mimo větší města je to obrovská výhoda.
„First respondeři Moravskoslezského kraje pomohli v průběhu šesti měsíců 90 pacientům, z toho u 70 pacientů byli na místě jako první. Jejich pomoc je cenná v chladném zhodnocení situace, komunikaci s operačním střediskem a také poskytnutí například kompresí hrudníku či použití externího defibrilátoru,“ uvedl Petr Jaššo z moravskoslezské záchranné služby. Řady first responderů se stále rozšiřují. Jedná se o vůbec první projekt svého druhu v České republice.
Zdroj: iRozhlas, Zdravotnická záchranná služba Královehradeckého kraje
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Žena po 40 může být sebevědomá a v kondici. Kniha lékařů poradí, jak na to
Čtyřicítka děsí mnoho žen. Jedná se o pomyslný milník, jehož dosažení však nemusí znamenat nic…