Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dobrá kvalita vzduchu může prodloužit lidské životy. Pomůže její monitorování

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

To, že pobyt na čerstvém vzduchu prospívá lidskému organismu, tvrdily už naše babičky. Informaci nyní potvrdili vědci, kteří přišli na to, že kvalita vzduchu má vliv na naše zdraví a délku života, uvedl server Earth.

Odborníci z University of Queensland a Carnegie Mellon Univesity zjistili, že monitorování kvality ovzduší v rozvojových zemích a sdílení získaných hodnot by mohlo pomoci snížit nejen znečištění vzduchu – mohlo by to vést i k nižší úmrtnosti. „Americká velvyslanectví nyní sdílí aktuální údaje o kvalitě ovzduší ve 38 zemích po celém světě, které nejsou členy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. Zjistili jsme, že právě ono sdílení údajů v reálném čase zvýšilo zájem místní veřejnosti o kvalitu ovzduší a vedlo ke snížení úrovně znečištění ovzduší,“ uvedla spoluautorka studie Andrea La Nauze, environmentální ekonomka z University of Queensland.

Aby vědci vyhodnotili úroveň znečištění před a po, použili k měření kontaminace ovzduší data získaná ze satelitů. Získané informace porovnali se státy mimo Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, kde nedocházelo k takovému monitorování. Analýza odhalila, že sdílení informací o kvalitě ovzduší v reálném čase vedlo k průměrnému snížení úrovně koncentrace jemných částic o dva až čtyři mikrogramy na metr krychlový každý rok.

Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Earth a Proceedings of the National Academy of Sciences

Související články

Zaručeně zlepší den

Češi chtějí zálohované PET lahve. Jejich zavedení podporuje 74 procent z nich

Jak brát digitální detox vážně: inspirujte se indickou vesnicí

Zájem o fotovoltaiku a tepelná čerpadla trhá v Česku rekordy

Naděje v léčbě rakoviny: nová chemoimunoterapie zamezuje jejímu relapsu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Jak funguje svět? Na co si v něm dát pozor? Co v životě hledat a před čím se naopak skrýt…