To, že pobyt na čerstvém vzduchu prospívá lidskému organismu, tvrdily už naše babičky. Informaci nyní potvrdili vědci, kteří přišli na to, že kvalita vzduchu má vliv na naše zdraví a délku života, uvedl server Earth.
Odborníci z University of Queensland a Carnegie Mellon Univesity zjistili, že monitorování kvality ovzduší v rozvojových zemích a sdílení získaných hodnot by mohlo pomoci snížit nejen znečištění vzduchu – mohlo by to vést i k nižší úmrtnosti. „Americká velvyslanectví nyní sdílí aktuální údaje o kvalitě ovzduší ve 38 zemích po celém světě, které nejsou členy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. Zjistili jsme, že právě ono sdílení údajů v reálném čase zvýšilo zájem místní veřejnosti o kvalitu ovzduší a vedlo ke snížení úrovně znečištění ovzduší,“ uvedla spoluautorka studie Andrea La Nauze, environmentální ekonomka z University of Queensland.
Aby vědci vyhodnotili úroveň znečištění před a po, použili k měření kontaminace ovzduší data získaná ze satelitů. Získané informace porovnali se státy mimo Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, kde nedocházelo k takovému monitorování. Analýza odhalila, že sdílení informací o kvalitě ovzduší v reálném čase vedlo k průměrnému snížení úrovně koncentrace jemných částic o dva až čtyři mikrogramy na metr krychlový každý rok.
Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Earth a Proceedings of the National Academy of Sciences
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít
Spousta lidí se jí bojí, protože se s ní všichni bez výjimky alespoň jednou v životě setkáme. Co je…