Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dobrá kvalita vzduchu může prodloužit lidské životy. Pomůže její monitorování

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

To, že pobyt na čerstvém vzduchu prospívá lidskému organismu, tvrdily už naše babičky. Informaci nyní potvrdili vědci, kteří přišli na to, že kvalita vzduchu má vliv na naše zdraví a délku života, uvedl server Earth.

Odborníci z University of Queensland a Carnegie Mellon Univesity zjistili, že monitorování kvality ovzduší v rozvojových zemích a sdílení získaných hodnot by mohlo pomoci snížit nejen znečištění vzduchu – mohlo by to vést i k nižší úmrtnosti. „Americká velvyslanectví nyní sdílí aktuální údaje o kvalitě ovzduší ve 38 zemích po celém světě, které nejsou členy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. Zjistili jsme, že právě ono sdílení údajů v reálném čase zvýšilo zájem místní veřejnosti o kvalitu ovzduší a vedlo ke snížení úrovně znečištění ovzduší,“ uvedla spoluautorka studie Andrea La Nauze, environmentální ekonomka z University of Queensland.

Aby vědci vyhodnotili úroveň znečištění před a po, použili k měření kontaminace ovzduší data získaná ze satelitů. Získané informace porovnali se státy mimo Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, kde nedocházelo k takovému monitorování. Analýza odhalila, že sdílení informací o kvalitě ovzduší v reálném čase vedlo k průměrnému snížení úrovně koncentrace jemných částic o dva až čtyři mikrogramy na metr krychlový každý rok.

Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Earth a Proceedings of the National Academy of Sciences

Související články

Zaručeně zlepší den

Nové dalekohledy mají zaznamenat mimozemský život

Ideální pěnu u piva mají zajistit nové plechovky

Vědci konečně identifikovali otisky, které zanechala exploze „prvních hvězd“ v našem vesmíru

Mýdlo působí na komáry jako magnet, zjistili vědci

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Spousta lidí se jí bojí, protože se s ní všichni bez výjimky alespoň jednou v životě setkáme. Co je…