Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Do vesmíru vycestují první turisté. Je mezi nimi Čech

2 minuty radosti
Ilustrační fotografie: Pexels

Doposud se do vesmíru vydávali pouze astronauti, kteří museli před každou misí absolvovat náročný výcvik. Nově by však cesty do vesmíru měly být dostupné široké veřejnosti. Na let kolem Měsíce se teď chystá japonský miliardář Jusaku Maezawa. Po jeho boku by se na misi měl dostat i český umělec Yemi A.D., uvedl server Novinky.

Maezawa oznámil minulý týden jména osmi lidí, se kterými se na výpravu chystá. Vybral je z celkem milionu uchazečů. Za cestu nebudou muset nic platit, vše uhradí podnikatel. „Jsem neskutečně hrdý na to, že mám tu čest reprezentovat mé rodné Česko, Nigérii, ale také LGBTQ+ komunitu a všechny kreativní lidi, které zvu na tuhle vesmírnou cestu se mnou,“ uvedl Yemi A.D. v tiskovém prohlášení. „Moc bych si přál, aby především děti a mladí lidé viděli, že nezáleží na tom, odkud jsi a jak začneš, ale jen na tom, kam se rozhodneš směřovat,“ dodal.

Let by se měl uskutečnit lodí Starship společnosti SpaceX podnikatele a miliardáře Elona Muska. Mise ponese název Dear Moon. Vesmírná výprava má trvat osm dní od startu do návratu na Zemi, z toho tři dny budou kroužit kolem Měsíce a přiblíží se na vzdálenost pouhých 200 kilometrů od jeho povrchu. Mise by měla odstartovat příští rok. Kromě Maezawy a Yemiho poletí i americký hudebník Steve Aoki nebo youtuber zaměřený na vědu Tim Dodd. Dále by mohla letět irská fotografka Rhiannon Adamová, fotograf Karim Iliya, indický herec Dev Joshi, dokumentarista Brendan Hall a jihokorejský rapper Choi Seung Hyun, který vystupuje pod uměleckým jménem T.O.P.

Zdroj: Novinky, Deník

Související články

Zaručeně zlepší den

Pomalá móda: O čem je Projekt 333? Vyzkoušejte možnosti udržitelnosti

Hvězda do sebe pohltila celou planetu. V budoucnu takto zanikne i Země

Virtuální realita z Česka má pomáhat při operacích mozku při vědomí

Po 70 letech se v Indii narodila mláďata geparda

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Půlnoční knihovna je doslova hitem, který naláká k četbě i spoustu nečtenářů. Stojí opravdu za to?…