Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Do vesmíru vycestují první turisté. Je mezi nimi Čech

2 minuty radosti
Ilustrační fotografie: Pexels

Doposud se do vesmíru vydávali pouze astronauti, kteří museli před každou misí absolvovat náročný výcvik. Nově by však cesty do vesmíru měly být dostupné široké veřejnosti. Na let kolem Měsíce se teď chystá japonský miliardář Jusaku Maezawa. Po jeho boku by se na misi měl dostat i český umělec Yemi A.D., uvedl server Novinky.

Maezawa oznámil minulý týden jména osmi lidí, se kterými se na výpravu chystá. Vybral je z celkem milionu uchazečů. Za cestu nebudou muset nic platit, vše uhradí podnikatel. „Jsem neskutečně hrdý na to, že mám tu čest reprezentovat mé rodné Česko, Nigérii, ale také LGBTQ+ komunitu a všechny kreativní lidi, které zvu na tuhle vesmírnou cestu se mnou,“ uvedl Yemi A.D. v tiskovém prohlášení. „Moc bych si přál, aby především děti a mladí lidé viděli, že nezáleží na tom, odkud jsi a jak začneš, ale jen na tom, kam se rozhodneš směřovat,“ dodal.

Let by se měl uskutečnit lodí Starship společnosti SpaceX podnikatele a miliardáře Elona Muska. Mise ponese název Dear Moon. Vesmírná výprava má trvat osm dní od startu do návratu na Zemi, z toho tři dny budou kroužit kolem Měsíce a přiblíží se na vzdálenost pouhých 200 kilometrů od jeho povrchu. Mise by měla odstartovat příští rok. Kromě Maezawy a Yemiho poletí i americký hudebník Steve Aoki nebo youtuber zaměřený na vědu Tim Dodd. Dále by mohla letět irská fotografka Rhiannon Adamová, fotograf Karim Iliya, indický herec Dev Joshi, dokumentarista Brendan Hall a jihokorejský rapper Choi Seung Hyun, který vystupuje pod uměleckým jménem T.O.P.

Zdroj: Novinky, Deník

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci potvrdili novou formu magnetismu

Praha je čtvrtým nejbohatším místem v EU

Google snímá z vesmíru úniky ropy a zemního plynu

V Portugalsku najdete nejlepší pláž světa

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Jaké bylo mít hudební skupinu v 60. letech minulého století? Celosvětově uznávaný spisovatel David…