Naposledy ji argentinští ochránci přírody spatřili v osmdesátých letech minulého století, teď ji znovu objevili ve zdejším národním parku Impenetrable. Biolog Di Martino přitom vydru obrovskou zahlédl náhodou při vyjížďce na řece Bermejo.
Že se jedná o vzácnou vydru obrovskou, poznal Di Martino díky bílému hrudníku zvířete. „Bylo to obrovské překvapení. Nevěděl jsem, jestli vydru následovat nebo běžet rychle na stanici a říct to ostatním,“ popsal pro The Guardian svůj objev biolog, který se zabývá konzervací v organizaci Fundación Rewilding Argentina.
Podle odborníků je jedním z možných vysvětlení připlutí vydry po řece Pantanal z Paraguaye, kde se nachází nejbližší známá populace tohoto celosvětově ohroženého druhu vydry. Druhou možností je, že zvíře pochází z populace v samotné Argentině, o které výzkumníci dosud nevědí.
Vydra obrovská, která může v dospělosti vážit až 30 kilogramů, je pro přírodu velmi důležitým druhem. „Reguluje množství ryb, což přispívá k uchovávání zdravého vodního ekosystému,“ vysvětlil Di Martino.
V Česku chová vydru obrovskou Zoo Zlín. V loňském roce se zde narodila tři mláďata.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví
Jak se mít ráda? Jak o sebe prostřednictvím jógy pečovat? A jak sladit svou praxi s ženským cyklem?…