Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Do Argentiny připlula vzácná vydra obrovská. Vědci ji v zemi považovali za vyhynulou

Ilustrační foto: Freepik

Naposledy ji argentinští ochránci přírody spatřili v osmdesátých letech minulého století, teď ji znovu objevili ve zdejším národním parku Impenetrable. Biolog Di Martino přitom vydru obrovskou zahlédl náhodou při vyjížďce na řece Bermejo.

Že se jedná o vzácnou vydru obrovskou, poznal Di Martino díky bílému hrudníku zvířete. „Bylo to obrovské překvapení. Nevěděl jsem, jestli vydru následovat nebo běžet rychle na stanici a říct to ostatním,“ popsal pro The Guardian svůj objev biolog, který se zabývá konzervací v organizaci Fundación Rewilding Argentina.

Podle odborníků je jedním z možných vysvětlení připlutí vydry po řece Pantanal z Paraguaye, kde se nachází nejbližší známá populace tohoto celosvětově ohroženého druhu vydry. Druhou možností je, že zvíře pochází z populace v samotné Argentině, o které výzkumníci dosud nevědí.

Vydra obrovská, která může v dospělosti vážit až 30 kilogramů, je pro přírodu velmi důležitým druhem. „Reguluje množství ryb, což přispívá k uchovávání zdravého vodního ekosystému,“ vysvětlil Di Martino.

V Česku chová vydru obrovskou Zoo Zlín. V loňském roce se zde narodila tři mláďata.

Související články

Zaručeně zlepší den

Mohou se z robotů stát lidé? Živá kůže je přibližuje člověku

Nový nástroj od Googlu umožňuje lidem pozorovat změny na planetě téměř v reálném čase

Posouvání věcí pomocí mysli? Tato superschopnost může být konečně realitou

Hit jménem kombucha – čím tak pobláznila Čechy?

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Víte, jak správně skladovat konkrétní potraviny? Jak zužitkovat suroviny do posledního kousku? Nebo…