Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Země není jediná obyvatelná planeta – v Mléčné dráze jich může být až 300 milionů

Mléčná dráha možná ukrývá i jiné obyvatelné planety. Foto: Pixabay

Mají podobnou atmosféru, mají vodu, nebo dokonce lepší podmínky pro život než Země. I takové planety existují v Mléčné dráze. Jsou jen desítky světelných let daleko, a tak je nemůžeme lépe probádat. Jak vypadají některé potenciálně obyvatelné planety, popsal web 100 + 1 zahraniční zajímavost.

V Mléčné dráze je až 5 000 exoplanet, tedy planet, které obíhají kolem jiné hvězdy, než je Slunce. Většina z nich nemá velmi hostinné podmínky pro život, někde je v tamější atmosféře až 2 980 °C. Jiné pokrývá tekutý led nebo láva, protože atmosférický tlak udržuje vodu na povrchu v pevném stavu. Zajímavá je také tzv. diamantová planeta 55 Cancri e, která má na svém povrchu převážně grafit.

Jsou ovšem hvězdy, kolem kterých obíhají planety, které by mohly být podobné Zemi. Pozorování družice Kepler ukázalo, že existují planety, které by mohly být v obyvatelné vzdálenosti od své hvězdy. Studie Washington State University dokonce říká, že existuje až 24 planet, které by mohly mít ještě lepší podmínky pro život než Země.

Pozorování astronomů neušly ani planety, které neobíhají kolem žádné hvězdy, ale jsou podobné Zemi. Podle počítačových simulací vědců se ukázalo, že některé mají vodu, ale je jí mnohem méně než u nás, více vody ovšem měly v atmosféře, což by mohlo stačit k rozbujení organismů. Bez zdroje tepla z obíhající hvězdy by ale mohla být obyvatelnost problémovější. Ukazuje se ovšem, že to by nemuselo platit pro měsíce těchto planet, které by mohly mít přijatelnou gravitaci i kapalnou vodu.

Je doslova jen ve hvězdách, jak to opravdu je a zda je někde v Galaxii život stejný jako u nás. Jednou se to možná dozvíme.

Zdroj: 100+1 zahraniční zajímavost

Související články

Zaručeně zlepší den

Zvířata v deštných pralesech se chovají jako lidé. Mají denní rutinu

Stromy jsou velcí pomocníci. Zeleň v New Yorku pohlcuje obrovské množství oxidu uhličitého

Láska nemá hranic. Lidé pomohli ztracenému delfínovi a zraněnému vlkovi

Ostravští lékaři objevili způsob, jak pomoci s bojem proti rakovině kostní dřeně

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení

Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení

Hrnek teplého čaje, kávy nebo čokolády, vlněné ponožky, ideálně hořící krb a kniha, tak zní ideální…