Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Země není jediná obyvatelná planeta – v Mléčné dráze jich může být až 300 milionů

Mléčná dráha možná ukrývá i jiné obyvatelné planety. Foto: Pixabay

Mají podobnou atmosféru, mají vodu, nebo dokonce lepší podmínky pro život než Země. I takové planety existují v Mléčné dráze. Jsou jen desítky světelných let daleko, a tak je nemůžeme lépe probádat. Jak vypadají některé potenciálně obyvatelné planety, popsal web 100 + 1 zahraniční zajímavost.

V Mléčné dráze je až 5 000 exoplanet, tedy planet, které obíhají kolem jiné hvězdy, než je Slunce. Většina z nich nemá velmi hostinné podmínky pro život, někde je v tamější atmosféře až 2 980 °C. Jiné pokrývá tekutý led nebo láva, protože atmosférický tlak udržuje vodu na povrchu v pevném stavu. Zajímavá je také tzv. diamantová planeta 55 Cancri e, která má na svém povrchu převážně grafit.

Jsou ovšem hvězdy, kolem kterých obíhají planety, které by mohly být podobné Zemi. Pozorování družice Kepler ukázalo, že existují planety, které by mohly být v obyvatelné vzdálenosti od své hvězdy. Studie Washington State University dokonce říká, že existuje až 24 planet, které by mohly mít ještě lepší podmínky pro život než Země.

Pozorování astronomů neušly ani planety, které neobíhají kolem žádné hvězdy, ale jsou podobné Zemi. Podle počítačových simulací vědců se ukázalo, že některé mají vodu, ale je jí mnohem méně než u nás, více vody ovšem měly v atmosféře, což by mohlo stačit k rozbujení organismů. Bez zdroje tepla z obíhající hvězdy by ale mohla být obyvatelnost problémovější. Ukazuje se ovšem, že to by nemuselo platit pro měsíce těchto planet, které by mohly mít přijatelnou gravitaci i kapalnou vodu.

Je doslova jen ve hvězdách, jak to opravdu je a zda je někde v Galaxii život stejný jako u nás. Jednou se to možná dozvíme.

Zdroj: 100+1 zahraniční zajímavost

Související články

Zaručeně zlepší den

Slon? Veleryba? Ani jedno! Znáte nejstarší a nejtěžší organismus na světě?

Letní čtení: 5 knižních tipů, které si nesmíte nechat ujít

Češi si chtějí při dovolené dopřát digitální detox, zjistil průzkum

Zahradničení výrazně zlepšuje kvalitu spánku u dospělých

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Jak funguje svět? Na co si v něm dát pozor? Co v životě hledat a před čím se naopak skrýt…