Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dny NATO v Ostravě ovládly vzdušné i pozemní stroje

Oblohu v Ostravě zahltily stíhačky, zemi zase vojenská bojová vozidla. To byly Dny NATO, které se odehrály třetí zářijový víkend a na které si přišlo podívat až 140 tisíc diváků.

Návštěvníci měli možnost vidět v prvním víkendu Dnů NATO kromě nejmodernější armádní techniky a bojových letounů i to nejlepší, čím se může pochlubit například Policie České republiky, Hasičský záchranný sbor a Záchranná nebo Celní služba. V letošním roce byl překvapením a hlavně lákadlem americký konvertoplán Osprey.

Již čtrnáctého ročníku se zúčastnilo šestnáct zemí, přičemž Dny NATO zahájil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který také slíbil navýšení rozpočtu na obranu a ocenil výkony i profesionalitu české armády. „V pondělí budeme projednávat rozpočet a jsem rád, že můžu oznámit, že příští rok získá obrana 43,5 miliardy korun a další roky budeme tento rozpočet dále zvyšovat v průměru o 2,5 miliardy korun. Ovšem nejde jenom o to posílit výdaje na obranu, jde o to, aby byly efektivní, aby měly smysl, aby se měl šanci zapojit i český obranný průmysl a výdaje na obranu posílily zaměstnanost a prosperitu naší země.“ zmínil ve svém výkladu Sobotka.

Premiér ale nebyl jediným politikem, který se této velkolepé akce zúčastnil. Mezi návštěvníky se ukázal nejen ministr obrany Martin Stropnický nebo ministr vnitra Milan Chovanec, ale i ministr kultury Daniel Herman. Překvapením tedy nebyla ani účast prezidenta České republiky Miloše Zemana. Počasí této vojenské slavnosti přálo, a proto byla zopakována rekordní návštěvnost z roku 2011. Podle policie se branami letiště prošlo 140 tisíc návštěvníků.

Evropská premiéra amerického konvertoplánu CV-22B Osprey, mezi jehož hlavní vlastnosti patří kombinace vrtulníku a letadla, byl největším lákadlem. Posádka předvedla oba způsoby vzletu, vertikální i s rozjezdem po dráze. „Jde o přelomový hybrid vrtulníku a letadla, takzvaný konvertoplán, který představí americké speciální síly.“ uvedl Zbyněk Pavlačík, předseda Jagello 2000, které akci organizuje. Stroj byl ale k vidění pouze v sobotu.

Mošnovské letiště tedy po celý víkend představovalo nepřetržitý program, který započal v sobotu 20. 9. 2014 v devět hodin ráno a skončil kolem páté hodiny odpoledne. Celá přehlídka skončila v neděli okolo čtvrté hodiny odpolední.

V programu byla zapojena celá řada dynamických letových ukázek, například první prezentace finského letectva v podobě vystoupení stroje F-18 Hornet nebo další tři ukázky pilotáže strojů F-16 z Nizozemska, Dánska a Řecka. Diváci na obloze mohli spatřit opravdu mnoho letadel. Jednalo se například o stroje Draken, Viggen, Gripen anebo o tři generace nadzvukových letounů pohromadě. Vzdušná ukázka ale nebyla jedinou přehlídkou víkendu. Mezi lákadla také patřily ukázky na zemi. Jednalo se o zteč mechanizované čety nebo zásahy policie proti pašerákům drog či chuligánům v železničním vagónu.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/zacinaji-dny-nato-v-ostrave-dfr-/zpr_nato.aspx?c=A140920_080626_zpr_nato_inc#utm_source=sph.idnes&utm_medium=richtext&utm_content=top6

Související články

Zaručeně zlepší den

Živá hudba vyvolává mnohem silnější emoce než ta streamovaná

Astronomové objevili tři nové měsíce

Vědci se chtějí inspirovat mravenci při léčení lidí

Zatočte s těžkou alergií pomocí léku na astma

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Spousta lidí se jí bojí, protože se s ní všichni bez výjimky alespoň jednou v životě setkáme. Co je…