Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Divoká zvířata se zase mají o kousek lépe. Co se podařilo v loňském roce u nás i ve světě?

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Freepik

Lidé, národní parky i technologie přispěli v loňském roce k záchraně zvířecích ekosystémů. Přinášíme novinky ze světa divoké fauny, které potěší planetu i ochránce zvířat.

Inteligentní rybářské sítě omezí dopad rybolovu na ekosystém

Francouzský výzkumný ústav pro využívání moří Ifremer testuje na západě Francie speciální vlečné sítě, které pomohou vytřídit ryby ještě před jejich výlovem. Inteligentní sítě jsou vybavené kamerami, senzory a analytickým systémem a mají zabránit výlovu a zbytečnému umírání druhů, které rybáři uloví omylem. Systém poskytuje rybářům detailní informace o obsahu sítí, aby mohli nechtěné druhy pustit na svobodu.

Ilustrační foto: Freepik

V Českém Švýcarsku se po 265 letech narodila divoká vlčí mláďata

V Národním parku České Švýcarsko se v létě narodila dlouho očekávaná mláďata vlků. Tři nové přírůstky vyvedla smečka, která se do parku přesunula z Lužických hor. Vlci se tak na území Českého Švýcarska reprodukovali poprvé po 265 letech. Podle vědců za úspěchem stojí klidné a bezzásahové prostředí, které národní park nabízí.

Vlčí mláďata v Českém Švýcarsku.

Záchranná stanice Pavlov loni ubytovala rekordní počet zvířat

Přes 1 100 zvířat ubytovala v loňském roce záchranná stanice Pavlov. Jedná se o nejvyšší počet chráněnců v historii stanice. Letošní sezóna byla také nejnáročnější v příjmu mláďat, která potřebují stálou péči. Pracovníci stanice usilují o návrat zachycených zvířat do volné přírody. „To se nám daří u více než 50 % případů. Ta zvířata, která se vrátit nemohou, zůstávají u nás a pomáhají s environmentální výchovou, stěhují se do spřátelených stanic nebo k odborným chovatelům,“ přibližuje ředitel stanice Zbyšek Karafiát.

Ilustrační foto: Pexels

Návštěvníci Zoo Olomouc se podílí na sčítání zvířat

Do 14. 2. mohou návštěvníci olomoucké zoo přidat ruku k dílu a zkusit spočítat všechny zvířecí obyvatele zahrady. Pomohou tak zaměstnancům při pravidelné inventuře zjistit, zda se některá zvířata nezaběhla nebo v zahradě někdo nepřebývá. Na pokladně si lidé mohou vyzvednout hlasovací lístky a za nejpřesnější odhady získají zajímavé ceny.

Zdroj: Ekolist, Národní park České Švýcarsko, Záchranná stanice Pavlov, Zoo Olomouc

Související články

Zaručeně zlepší den

Archeologové objevili nejstarší větu zaznamenanou písmem. Její znění vás překvapí

Jak se při nízké teplotě zahřát? Na alkohol zapomeňte

Umělá inteligence pomáhá identifikovat přeživší holokaustu

Země má stabilizační mechanismus. Udržuje ji obyvatelnou

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Taky přejíždíte po displeji svého chytrého telefonu, kdykoliv máte chvilku času? V tramvaji,…