Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Česku se objevil nový živočich, vědci jej našli omylem

Bělozubka tmavá. Foto: AVČR

Čeští vědci objevili na našem území nový druh živočicha – bělozubku tmavou. Tento malinký hmyzožravec z čeledi rejskovitých tak obsadil devadesátou příčku ve skupině českých savců. Byť se bělozubku tmavou povedlo objevit až před rokem, podle vědců je v Česku už několik let, uvádí Akademie věd ČR.

Bělozubka tmavá je drobný hmyzožravec původem ze severní Afriky, nicméně v jižní Evropě, Španělsku a Francii se vyskytuje již několik tisíc let. V poslední době se objevovaly zprávy, že doputovala například do Švýcarska nebo se díky člověku dostala až do Irska a Velké Británie. Pohyb směrem na sever byl patrný a její příchod až k nám se dal předvídat,“ říká vedoucí vědecká pracovnice týmu z Ústavu biologie obratlovců AV ČR Joëlle Goüy de Bellocq, která bělozubku objevila.

Živočicha se podařilo najít v podstatě omylem – terénní výzkumníci jej zaznamenali během výzkumu zacílenému na myši domácí a další druhy menších hlodavců, kteří se vyskytují na Chebsku v Karlovarském kraji. Bělozubka tmavá (Crocidura russula) může vážit až 14 gramů, což je až dvakrát více než její sestřenice bělozubka šedá. Živí se především polokřídlým hmyzem a brouky, nicméně neohrne nos ani nad pavouky nebo žížalami.

Bělozubky se podařilo nalákat na ovesné vločky smíchané se sardinkami

Během dvou týdnů se vědcům podařilo odchytit čtrnáct bělozubek tmavých. „Hlodavce jsme odchytávali do živolovných pastí, ve kterých jsme jako návnadu používali ovesné vločky smíchané se sardinkami. Pravděpodobně právě rybičky způsobily, že se do pastí chytili i rejsci a bělozubky, kteří se stejně jako další drobní savci na podzim stahují k lidským obydlím, kde hledají úkryt před zimou,“ popisuje terénní práci Barbora Vošlajerová z Ústavu živočišné fyziologie a genetiky AV ČR.

Alena Fornůstková z Ústavu biologie obratlovců AV ČR poznamenává, že byť je tento živočich pro tuto oblast nepůvodní, nejedná se o invazivní druh. Vědci připouští, že migrace tohoto živočicha mohla být ovlivněna změnou klimatu, bělozubka totiž preferuje právě vyšší teploty. „Bělozubka tmavá je teplomilný druh, který dává přednost nížinám. Pokud se zaměříme na Karlovarský region, Chebská pánev je pro ni ideálním místem. Pravděpodobně se k nám dostala přes Ašský výběžek, odkud se šířila dále na východ. Nejvýchodnější známou lokalitou, kde se objevila, je tak obec Nebanice,“ uzavírá Fornůsková.

Související články

Zaručeně zlepší den

Speciální cvičící rutina může snížit riziko smrti na polovinu

Česká aplikace Všímavec učí školáky mindfulness, zaměřuje se na ty nejmladší

Angličtí vědci vyvinuli letecké palivo z lidských exkrementů

Starý cestopis objevený po více než tisíci letech byl přeložený do češtiny

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Ukrývají se tajemství světa v tichu? Většinu času jsme obklopeni nejrůznějšími zvuky, na které jsme…