Pupík není pouze doménou savců. Vyskytuje se také u vejcorodých, tedy například u ještěrek či krokodýlů. Vůbec nejstarší pupík na světě nyní objevili vědci z Čínské univerzity v Hongkongu u fosílií dinosaurů.
Pomocí laserové technologie se vědcům podařilo zrekonstruovat detaily 125 milionů let staré fosílie dinosaura rodu Psittacosaurus. Tento býložravý ještěr dorůstající velikosti dva metry žil v období Křídy na území dnešní Číny, kde byly jeho ostatky před dvaceti lety nalezeny.
„Identifikovali jsme výrazné šupiny obklopující dlouhou pupeční jizvu podobnou ještěrkám či krokodýlům. Jedná se o pupík, který je mnohem větší než u lidí,“ uvedl autor studie zveřejněné časopise BMC Biology Michael Pittman. Vejcorodí nemají pupeční šňůru, ale při vývinu ve vajíčku je k jejich tělu připojený žloutkový vak, ze kterého získávají živiny. Při líhnutí se vak oddělí a vznikne tak pupeční jizva, tedy pupík.
Zdroj: Chinese University of Hong Kong, Goodnewsnetwork, BMC Biology
Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?
Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let
Jaké bylo mít hudební skupinu v 60. letech minulého století? Celosvětově uznávaný spisovatel David…