Pupík není pouze doménou savců. Vyskytuje se také u vejcorodých, tedy například u ještěrek či krokodýlů. Vůbec nejstarší pupík na světě nyní objevili vědci z Čínské univerzity v Hongkongu u fosílií dinosaurů.
Pomocí laserové technologie se vědcům podařilo zrekonstruovat detaily 125 milionů let staré fosílie dinosaura rodu Psittacosaurus. Tento býložravý ještěr dorůstající velikosti dva metry žil v období Křídy na území dnešní Číny, kde byly jeho ostatky před dvaceti lety nalezeny.
„Identifikovali jsme výrazné šupiny obklopující dlouhou pupeční jizvu podobnou ještěrkám či krokodýlům. Jedná se o pupík, který je mnohem větší než u lidí,“ uvedl autor studie zveřejněné časopise BMC Biology Michael Pittman. Vejcorodí nemají pupeční šňůru, ale při vývinu ve vajíčku je k jejich tělu připojený žloutkový vak, ze kterého získávají živiny. Při líhnutí se vak oddělí a vznikne tak pupeční jizva, tedy pupík.
Zdroj: Chinese University of Hong Kong, Goodnewsnetwork, BMC Biology
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše
I dospělí potřebují čas od času pohádky, které je pohladí po srdci. Držitelka Nobelovy ceny za…