Pupík není pouze doménou savců. Vyskytuje se také u vejcorodých, tedy například u ještěrek či krokodýlů. Vůbec nejstarší pupík na světě nyní objevili vědci z Čínské univerzity v Hongkongu u fosílií dinosaurů.
Pomocí laserové technologie se vědcům podařilo zrekonstruovat detaily 125 milionů let staré fosílie dinosaura rodu Psittacosaurus. Tento býložravý ještěr dorůstající velikosti dva metry žil v období Křídy na území dnešní Číny, kde byly jeho ostatky před dvaceti lety nalezeny.
„Identifikovali jsme výrazné šupiny obklopující dlouhou pupeční jizvu podobnou ještěrkám či krokodýlům. Jedná se o pupík, který je mnohem větší než u lidí,“ uvedl autor studie zveřejněné časopise BMC Biology Michael Pittman. Vejcorodí nemají pupeční šňůru, ale při vývinu ve vajíčku je k jejich tělu připojený žloutkový vak, ze kterého získávají živiny. Při líhnutí se vak oddělí a vznikne tak pupeční jizva, tedy pupík.
Zdroj: Chinese University of Hong Kong, Goodnewsnetwork, BMC Biology
Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt
GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…
Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.
Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový
Podle názvu byste si ji mohli splést s příručkou pro péči o zahradu. Tato kniha vám ale spíš poradí…