Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Díky zvýšení minimální mzdy si zaměstnanci polepší

Vláda na svém posledním zasedání schválila zvýšení minimální mzdy ze současných 8 500 Kč na 9 200 Kč. Změna vstoupí v platnost od prvního ledna 2015 a dotkne se nejen zaměstnanců, kteří minimální mzdu pobírají.

Oproti původnímu plánu navýšení o 200 Kč navíc

Původně vláda zamýšlela navýšit minimální mzdu pouze na 9 000 Kč měsíčně, nakonec však přistoupila ještě k razantnějšímu navýšení. Důvodem k tomuto kroku je fakt, že minimální mzda nebyla mezi lety 2007 a 2012 zvyšována vůbec a cílem současné vlády je podle vládního prohlášení přiblížit minimální mzdu dvěma pětinám mzdy průměrné.

Podle představitelů vlády současná výše minimální mzdy umožňuje zaměstnancům pokrýt náklady na výživu a další životní potřeby, nestačí však na pokrytí rostoucích nákladů na bydlení. Lidem, kteří minimální mzdu pobírají, by se tak od ledna mělo dařit lépe.

Polepší si i další zaměstnanci

Nařízení vlády, kterým se zvyšuje minimální mzda, zároveň dochází k valorizaci úrovně tzv. zaručené mzdy pro ty zaměstnance, kteří nemají mzdu sjednanou kolektivní smlouvou, a dále pro zaměstnance pracující ve veřejných službách a státní správě – jim bude valorizován plat.
Zvýšení minimální mzdy a s ní související i zvýšení mzdy zaručené také odpovídá rychlejšímu růstu české ekonomiky. Tak, jako se daří českému hospodářství, by se mělo od ledna 2015 dařit lépe i zaměstnancům.

Zdroj: http://www.mpsv.cz/files/clanky/19067/TZ_150914a.pdf

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.