Díky novému přístroji je možné vytvořit energii ze sněhových vloček

Zdroj fotografií: Unsplash, UCLA

Vědci z Kalifornské univerzity v Los Angeles přišli se zařízením, které vytváří elektřinu ze sněhových vloček. Tento přístroj současně slouží jako meteostanice ke zjišťování stavu počasí. Přístroj je malý, tenký a flexibilní. Výzkumníci nazývají tento triboelektrický nanogenerátor krátce TENG.

„Přístroj může fungovat v odlehlých oblastech, protože produkuje vlastní energii a nepotřebuje baterky,“ uvedl výzkumník Richard Kaner. „Navíc může sloužit také jako stanice pro předpověď počasí. Dokáže zjistit, kolik sněhu padá, kterým směrem, jaký je směr a rychlost větru,“ doplnil Kaner.

Zařízení vytváří energii díky výměně elektronů. „Statická elektřina se objevuje díky interakci jednoho materiálu, který zachycuje elektrony, a jiného, který elektrony uvolňuje,“ uvedl Kaner. Sníh je pozitivně nabíjen a uvolňuje elektrony. Přístroj je vyrobený ze silikonu, který je nabíjen negativně. Když sněhová vločka spadne na povrch silikonu, vznikne zde náboj, který umí přístroj chytit a nakonec vydat ve formě elektřiny.

Boty s přidaným zařízením na spodní straně.

Výzkumník Maher El-Kady, který se podílel na vývoji zařízení, v laboratoři Kalifornské univerzity.

Autor článku

Zuzana Tomášková