Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Díky novému přístroji je možné vytvořit energii ze sněhových vloček

2 minuty radosti
Zdroj fotografií: Unsplash, UCLA

Vědci z Kalifornské univerzity v Los Angeles přišli se zařízením, které vytváří elektřinu ze sněhových vloček. Tento přístroj současně slouží jako meteostanice ke zjišťování stavu počasí. Přístroj je malý, tenký a flexibilní. Výzkumníci nazývají tento triboelektrický nanogenerátor krátce TENG.

„Přístroj může fungovat v odlehlých oblastech, protože produkuje vlastní energii a nepotřebuje baterky,“ uvedl výzkumník Richard Kaner. „Navíc může sloužit také jako stanice pro předpověď počasí. Dokáže zjistit, kolik sněhu padá, kterým směrem, jaký je směr a rychlost větru,“ doplnil Kaner.

Zařízení vytváří energii díky výměně elektronů. „Statická elektřina se objevuje díky interakci jednoho materiálu, který zachycuje elektrony, a jiného, který elektrony uvolňuje,“ uvedl Kaner. Sníh je pozitivně nabíjen a uvolňuje elektrony. Přístroj je vyrobený ze silikonu, který je nabíjen negativně. Když sněhová vločka spadne na povrch silikonu, vznikne zde náboj, který umí přístroj chytit a nakonec vydat ve formě elektřiny.

Boty s přidaným zařízením na spodní straně.

Výzkumník Maher El-Kady, který se podílel na vývoji zařízení, v laboratoři Kalifornské univerzity.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.