Díky Masarykově univerzitě jsou vědecké informace o koronaviru přístupné zdarma a v češtině

Zdroj ilustrační fotografie: Canva

Lékařská fakulta Masarykovy univerzity zpřístupnila první portál v češtině, který shrnuje aktuální vědecké poznatky o nemoci covid-19. Informace jsou umístěny na webu Cochrane knihovny, kde jsou aktuálně tři kolekce textů zaměřených na intenzivní péči, opatření pro kontrolu infekce a účinné možnosti odvykání kouření během pandemie.

Důvěryhodné a ověřené informace z vědeckých prací přináší portál pomocí takzvaných rapid reviews, tedy rychlých přehledů, které pracovníci fakulty překládají už od vypuknutí pandemie. Texty jsou k dispozici na webu neziskové organizace Cochrane, která, jak na svých stránkách uvádí, dlouhodobě vytváří důvěryhodné a veřejnosti dostupné zdravotnické informace, a to bez jakékoli komerční podpory.

Chceme, aby se k lékařům a dalším pracovníkům ve zdravotnictví, ale i k tvůrcům politik a k celé veřejnosti dostaly rychle a v dostupné podobě ověřené a aktuální vědecké poznatky o nemoci covid-19. Věříme, že tak současně přispějeme k omezení šíření nepravdivých či zkreslených zpráv vztahujících se této nemoci a její léčbě,“ řekl Miloslav Klugar z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, který je zároveň ředitelem českého Cochrane centra.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro nejsušší místa na zeměkouli. Vodní harfa zachytí vodu z páry ve vzduchu

Potoky se vrací do koryt, nových tůní přibývá. Projekt #vracimevodulesu slaví další úspěchy

Vzhůru do divočiny. Národní park Šumava zpřístupnil čtyři nové trasy

Létající větrnou elektrárnu testují v Holandsku. Je efektivnější a levnější než běžné větrné

Inspirativní rozhovor

Ladislav Zibura

Přečtěte si rozhovor s cestovatelem a spisovatelem Ladislav Ziburou o tom, jak prožil karanténu a co si z tohoto období odnesl.

Ladislav Zibura