Díky čistšímu vzduchu se v Evropě zlepšilo zdraví obyvatel

2 minuty radosti
Zdroj ilustrační fotografie: Canva

V Evropě se lépe dýchá. Tvrdí to alespoň studie helsinského Centra pro výzkum energetiky a čistého ovzduší. Díky čistšímu vzduchu se dle vědců může navíc snížit počet předčasných úmrtí o 11 300. Údajně by zlepšení ovzduší mohlo také předejít vzniku astmatu u šesti tisíc dětí.

Vzduch se výrazně pročistil díky tomu, že se lidé poslední měsíc více zdržovali doma. Značný podíl mohlo mít především omezení silniční a letecké přepravy. Odborníci zkoumali 21 evropských zemí a vycházeli přitom z toho, jaký by byl pravděpodobný dopad na vznik nemocí nebo jejich zhoršení, kdyby bylo znečištění vzduchu stejně velké jako obvykle. „Změna je srovnatelná s tím, jako kdyby všichni v Evropě přestali na jeden měsíc kouřit,“ uvedl hlavní analytik helsinského centra Lauri Myllyvirta. „Naše studie zdůrazňuje výhody pro zdraví lidí a pozitivní vliv na kvalitu života, čehož lze dosáhnout při dlouhodobém snížení spotřeby fosilních paliv,“ dodal.

Evropané byli podle studie za poslední měsíc (konkrétně od 26. března do 24. dubna) vystaveni v průměru o 37 procent menšímu množství oxidu dusičitého než obvykle. Kromě toho se snížilo i vystavení pevným a kapalným částicím, které vznikají kvůli dopravě, průmyslu nebo vytápění budov uhlím. To bylo nyní o 12 procent nižší než jindy.

Zdroj: České noviny

Související články

Zaručeně zlepší den

České hlavičky uspíšily vývoj nového léku na koronavirus

Jak zabránit suchu v krajině? Podívejte se, jak originálně problém vyřešili na Šumavě

Proč prádlo usušené na slunci tak krásně voní? Dánští vědci tuto záhadu objasnili

Živé sekačky v Jeseníkách. Podívejte se, jak se seká tráva v souladu s přírodou

Inspirativní rozhovor

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou projektu Chcu to v Brně, jehož prostřednictvím brněnští studenti pomáhají občanům se podílet na veřejném dění.