Díky čistšímu vzduchu se v Evropě zlepšilo zdraví obyvatel

2 minuty radosti
Zdroj ilustrační fotografie: Canva

V Evropě se lépe dýchá. Tvrdí to alespoň studie helsinského Centra pro výzkum energetiky a čistého ovzduší. Díky čistšímu vzduchu se dle vědců může navíc snížit počet předčasných úmrtí o 11 300. Údajně by zlepšení ovzduší mohlo také předejít vzniku astmatu u šesti tisíc dětí.

Vzduch se výrazně pročistil díky tomu, že se lidé poslední měsíc více zdržovali doma. Značný podíl mohlo mít především omezení silniční a letecké přepravy. Odborníci zkoumali 21 evropských zemí a vycházeli přitom z toho, jaký by byl pravděpodobný dopad na vznik nemocí nebo jejich zhoršení, kdyby bylo znečištění vzduchu stejně velké jako obvykle. „Změna je srovnatelná s tím, jako kdyby všichni v Evropě přestali na jeden měsíc kouřit,“ uvedl hlavní analytik helsinského centra Lauri Myllyvirta. „Naše studie zdůrazňuje výhody pro zdraví lidí a pozitivní vliv na kvalitu života, čehož lze dosáhnout při dlouhodobém snížení spotřeby fosilních paliv,“ dodal.

Evropané byli podle studie za poslední měsíc (konkrétně od 26. března do 24. dubna) vystaveni v průměru o 37 procent menšímu množství oxidu dusičitého než obvykle. Kromě toho se snížilo i vystavení pevným a kapalným částicím, které vznikají kvůli dopravě, průmyslu nebo vytápění budov uhlím. To bylo nyní o 12 procent nižší než jindy.

Zdroj: České noviny

Související články

Inspirace

3 způsoby, jak se každodenně naladit na přírodu a čerpat z ní

Inspirace

Tchaj-wan zakáže do roku 2030 plasty na jedno použití

Z domova

Čeští europoslanci patří k těm nejpracovitějším

Inspirace

Sbírka Koláč pro hospic vynesla téměř půl milionu korun

Zaručeně zlepší den

Naděje pro nejsušší místa na zeměkouli. Vodní harfa zachytí vodu z páry ve vzduchu

Potoky se vrací do koryt, nových tůní přibývá. Projekt #vracimevodulesu slaví další úspěchy

Vzhůru do divočiny. Národní park Šumava zpřístupnil čtyři nové trasy

Létající větrnou elektrárnu testují v Holandsku. Je efektivnější a levnější než běžné větrné

Inspirativní rozhovor

Ladislav Zibura

Přečtěte si rozhovor s cestovatelem a spisovatelem Ladislav Ziburou o tom, jak prožil karanténu a co si z tohoto období odnesl.

Ladislav Zibura