Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Díky čistšímu vzduchu se v Evropě zlepšilo zdraví obyvatel

2 minuty radosti
Zdroj ilustrační fotografie: Canva

V Evropě se lépe dýchá. Tvrdí to alespoň studie helsinského Centra pro výzkum energetiky a čistého ovzduší. Díky čistšímu vzduchu se dle vědců může navíc snížit počet předčasných úmrtí o 11 300. Údajně by zlepšení ovzduší mohlo také předejít vzniku astmatu u šesti tisíc dětí.

Vzduch se výrazně pročistil díky tomu, že se lidé poslední měsíc více zdržovali doma. Značný podíl mohlo mít především omezení silniční a letecké přepravy. Odborníci zkoumali 21 evropských zemí a vycházeli přitom z toho, jaký by byl pravděpodobný dopad na vznik nemocí nebo jejich zhoršení, kdyby bylo znečištění vzduchu stejně velké jako obvykle. „Změna je srovnatelná s tím, jako kdyby všichni v Evropě přestali na jeden měsíc kouřit,“ uvedl hlavní analytik helsinského centra Lauri Myllyvirta. „Naše studie zdůrazňuje výhody pro zdraví lidí a pozitivní vliv na kvalitu života, čehož lze dosáhnout při dlouhodobém snížení spotřeby fosilních paliv,“ dodal.

Evropané byli podle studie za poslední měsíc (konkrétně od 26. března do 24. dubna) vystaveni v průměru o 37 procent menšímu množství oxidu dusičitého než obvykle. Kromě toho se snížilo i vystavení pevným a kapalným částicím, které vznikají kvůli dopravě, průmyslu nebo vytápění budov uhlím. To bylo nyní o 12 procent nižší než jindy.

Zdroj: České noviny

Související články

Zaručeně zlepší den

Říkáte svým psům, že je máte rádi? Podle nové studie vám zvířata rozumí

Z ruiny hradu Hartenberg se díky nadšencům stala vyhledávaná památka

Jak na prevenci rakoviny prsu? Přečtěte si 9 tipů na zdravá prsa od neziskovky Loono

Student VUT v Brně vymyslel mobilní aplikaci, která zdarma doučí děti matematiku

Inspirativní rozhovor

Díky klientům poznávám sama sebe, říká pracovnice centra pro lidi bez domova

Díky klientům poznávám sama sebe, říká pracovnice centra pro lidi bez domova

Přečtěte si rozhovor se studentkou, která pracuje v brněnském Kontaktním centru pro lidi bez domova.