Čas strávený s přáteli v dětství je spojován s fyzickým zdravím v dospělosti. Z výsledků longitudinální studie uveřejněné v odborném periodiku Psychological Science vyplývá, že chlapci, kteří stráví více času se svými kamarády, mají ve věku třiceti dvou let nižší krevní tlak a BMI.
„Zjištění poukazují na to, že náš brzký sociální život má ochranný účinek na naše fyzické zdraví v dospělosti. Nejde tedy jen o naše pečovatele a jejich finanční možnosti, ale i naši přátele v dětství mohou posloužit jako protektivní faktor našeho zdraví,“ uvedla vědkyně Jenny Cundiff z Texaské univerzity.
Výzkumu se zúčastnilo 267 chlapců z veřejných škol. Rodiče účastníků vypovídali o tom, kolik času tráví během průměrného týdne s kamarády. Studie rovněž zahrnovala data o různých charakteristikách jedinců – například o extraverzi, hostilitě, fyzickém zdraví, rodinném zázemí a faktorech prostředí.
„Třebaže se nejednalo o experiment, byla to velmi důkladně kontrolovaná longitudinální studie s rasově různorodým vzorkem. Výsledkem bylo zjištění, že existuje spojitost mezi sociálním začleněním v dětství a zdravím v dospělosti,“ přiblížila Jenny Cundiff charakter výzkumu.
Zdroj: psychologicalscience.org
Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?
Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život
Jak se zbavit očekávání, předsudků a zažitých konvencí a najít skutečnou osobní svobodu? S tímto…