Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Děti v Ostravě rozvíjejí své schopnosti hrou šachů. Už od mateřské školy

Zdroj fotografie: Canva

Šachy podle řady výzkumů zlepšují výsledky dětí ve škole, všestranně rozvíjejí jejich představivost a logické myšlení i jejich osobnost a sociální dovednosti. Toho si jsou velmi dobře vědomi v Ostravě, kde projektem Šachy do škol chtějí zvýšit kvalitu výuky šachů na tamních základních a mateřských školách.

Projekt Šachy do škol vznikl v Česku za podpory Šachového svazu ČR v roce 2013, Ostrava se zapojila o čtyři roky později. Nově podepsané memorandum města Ostravy, Šachového svazu České republiky, Střediska volného času Korunka a Ostravské univerzity by mělo projekt ještě posílit. Zapojené školy například získají zdarma přístup do výukového šachového portálu, cvičebnice, online školení učitelů či finanční příspěvky, pokud budou šachy vedeny jako vyučovací předmět.

Ostrava je v tomto ohledu unikátní zejména ve výuce šachů v mateřských školách a také v metodickém vedení pedagogů mateřských i základních škol. „Velký zájem o šachovou hru jsme zaznamenali u předškolních dětí. Chtěli jsme, aby děti uměly pojmenovat figurky a zvládly pár tahů. Děti však začaly hrát celé šachové partie,“ uvedla Jana Secová, ředitelka SVČ Korunka. „Naší ambicí není za každou cenu vychovávat šachové mistry, i když samozřejmě podpoříme mimořádné talenty. Tou hlavní snahou je nabídnout dětem již v raném věku možnost, aby pomocí hry všestranně rozvíjely své mentální schopnosti, které se jim budou hodit nejen během školní docházky, ale i v dalším životě,“ doplnila resortní náměstkyně primátora Andrea Hoffmannová.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.