Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Designérské duo Boa Design má cit pro detail i pomoc handicapovaným

3 minuty radosti
Autorka fotografie: Vendula Fantová

Ve dvou se to lépe táhne. To by jistě potvrdili i Petr Mikošek a Michaela Vrátníková, partnerské a pracovní duo stojící za značkou Boa. Dvojice nejen že vytváří zajímavé a kvalitní produkty, navíc nezapomíná ani na společenskou odpovědnost.

„V minulosti jsme se několikrát zúčastnili projektu 3XR – Redukuj, renovuj, recykluj, jehož cílem je upozornit na problematiku nadměrné spotřeby a ochrany životního prostředí. V rámci workshopu vznikla kolekce tašek, svítidel a sedacího nábytku, které byly vytvořeny z vyřazených věcí nashromážděných v obchodních domech Ikea,“ vzpomíná na jednu z aktivit studia Michaela Vrátníková.

boa1

Autor fotografie: Tomáš Mikule

Recyklace jako taková má vůbec v tvorbě Boa Designu své místo, ke slovu se čas od času dostává v rámci různých projektů. „Toto téma nás zajímá, ale určitě není hlavní náplní práce,“ vysvětluje Mikošek. Studio má každopádně na kontě návrhy obalů na iPady a iPhony z recyklovaných textilií či kolekci houpaček a hraček vyrobených ze zbytkového materiálu, který by jinak putoval do spalovny.

Gró tvorby studia tvoří produktový design, stěžejní je propojení funkce a formy. „ Jsme rádi, když věci dobře slouží a zároveň mají i estetickou hodnotu. Máme rádi design, který nestárne. Před samotným navrhováním se snažíme analyzovat dané téma a jít až na dřeň věci. Chceme se zaměřit na podstatné věci a oprostit se od zbytečných detailů, které nemají opodstatnění a logiku,“ popisuje Mikošek.

Při svém podnikání spolupracují designéři už delší dobu i s chráněnými dílnami, jejichž práci si velmi pochvalují. „Spojení s chráněnkami se snažíme využívat hlavně při navrhování originálních dárkových předmětů pro klienty. Už při tvorbě prvních návrhů se snažíme jít s designem naproti výrobním možnostem dílen,“ uvádí Vrátníková.

Autor fotografie: Luboš Wišnievski

Boa Design spolupracuje také s projektem Srdcerváči, jenž se zaměřuje na vytváření pracovních míst pro zdravotně postižené a rozjezd jejich podnikání. Na svém webu nabízejí originální dárky, které si může kdokoliv zakoupit, a tím projekt podpořit. Vrátníková s Mikoškem pro iniciativu navrhli několik kolekcí, velký úspěch měly sety nápojového skla. Nejnovější sadu skleniček představí dvojice společně se Srdcerváči už v říjnu na pražském Designbloku, kde bude i přímo k zakoupení.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Brněnští vědci vyvinuli nový tlumič pro vlaky. Zvýší jejich rychlost a ochrání koleje

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.