Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Designérské duo Boa Design má cit pro detail i pomoc handicapovaným

3 minuty radosti
Autorka fotografie: Vendula Fantová

Ve dvou se to lépe táhne. To by jistě potvrdili i Petr Mikošek a Michaela Vrátníková, partnerské a pracovní duo stojící za značkou Boa. Dvojice nejen že vytváří zajímavé a kvalitní produkty, navíc nezapomíná ani na společenskou odpovědnost.

„V minulosti jsme se několikrát zúčastnili projektu 3XR – Redukuj, renovuj, recykluj, jehož cílem je upozornit na problematiku nadměrné spotřeby a ochrany životního prostředí. V rámci workshopu vznikla kolekce tašek, svítidel a sedacího nábytku, které byly vytvořeny z vyřazených věcí nashromážděných v obchodních domech Ikea,“ vzpomíná na jednu z aktivit studia Michaela Vrátníková.

boa1

Autor fotografie: Tomáš Mikule

Recyklace jako taková má vůbec v tvorbě Boa Designu své místo, ke slovu se čas od času dostává v rámci různých projektů. „Toto téma nás zajímá, ale určitě není hlavní náplní práce,“ vysvětluje Mikošek. Studio má každopádně na kontě návrhy obalů na iPady a iPhony z recyklovaných textilií či kolekci houpaček a hraček vyrobených ze zbytkového materiálu, který by jinak putoval do spalovny.

Gró tvorby studia tvoří produktový design, stěžejní je propojení funkce a formy. „ Jsme rádi, když věci dobře slouží a zároveň mají i estetickou hodnotu. Máme rádi design, který nestárne. Před samotným navrhováním se snažíme analyzovat dané téma a jít až na dřeň věci. Chceme se zaměřit na podstatné věci a oprostit se od zbytečných detailů, které nemají opodstatnění a logiku,“ popisuje Mikošek.

Při svém podnikání spolupracují designéři už delší dobu i s chráněnými dílnami, jejichž práci si velmi pochvalují. „Spojení s chráněnkami se snažíme využívat hlavně při navrhování originálních dárkových předmětů pro klienty. Už při tvorbě prvních návrhů se snažíme jít s designem naproti výrobním možnostem dílen,“ uvádí Vrátníková.

Autor fotografie: Luboš Wišnievski

Boa Design spolupracuje také s projektem Srdcerváči, jenž se zaměřuje na vytváření pracovních míst pro zdravotně postižené a rozjezd jejich podnikání. Na svém webu nabízejí originální dárky, které si může kdokoliv zakoupit, a tím projekt podpořit. Vrátníková s Mikoškem pro iniciativu navrhli několik kolekcí, velký úspěch měly sety nápojového skla. Nejnovější sadu skleniček představí dvojice společně se Srdcerváči už v říjnu na pražském Designbloku, kde bude i přímo k zakoupení.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.