Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Degustační soutěž České pivo zná své vítěze. Kralovaly jí tři moravské pivovary

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Každý rok pořádá Český svaz pivovarů a sladoven Svatováclavskou slavnost českého piva. Její součástí je vyhlášení vítězů odborné degustační soutěže České pivo. Jedná se o jedinou oficiální soutěž piv v naší republice. Pyšnit se může už dvacetiletou tradicí.

Ptáte se, proč právě svatováclavská slavnost? Patronem českého piva, našeho národního nápoje, je totiž svatý Václav. Soutěží se v šesti kategoriích (světlé ležáky, 11% světlé ležáky, světlá výčepní piva, tmavá piva, nealkoholická piva ochucená a neochucená). Přihlášená piva jsou hodnocena naslepo mistry ve svém oboru pod dohledem zástupců Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského. Hodnotí se jen kvalita moku, zcela mimo hru tak zůstává například marketingová reputace daného pivovaru nebo jeho velikost.

Ilustrační foto: Pixabay

Jednoznačnými vítězi letošního ročníku se staly moravské pivovary Zubr, Litovel a Holba. Ovládly tři kategorie a k tomu jednotlivě získaly dalších pět medailí. Nejsledovanější kategorii světlý ležák kraloval ZUBR Gradus, následoval Litovel PREMIUM a jako třetí se umístila HOLBA Premium.

Pokud patříte mezi fanoušky nealko piva, tabulka vítězů těch neochucených doporučuje vyzkoušet Lobkowicz Premium nealko z Pivovaru Protivín. Z ochucených nealko piv pak nejvyššího hodnocení dosáhl dnes již klasický Bernard s čistou hlavou s příchutí švestek.

Za celoživotní přínos oboru byl uveden do Síně slávy českého pivovarnictví a sladařství Vilém Nohel, výrobně-technický ředitel skupiny pivovarů Zubr, Holba a Litovel. „Je to pro mě pocta a ocenění si vážím. V pivovarsko-sladařském oboru jsem včetně odborného studia působil 55 let.“

Související články

Zaručeně zlepší den

I černé díry mohou mít škytavku, zjistili vědci

Gorily se bijí do hrudi, aby předešly konfliktu. Nechtějí bojovat

Citymind: Nadějný AI projekt z Česka

„Hovězí rýže“ z Jižní Koreje. Bude to jídlo budoucnosti?

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Život na cestě je plný dobrodružství. Jak se na něj připravit?

Inspirace z knihovny: Život na cestě je plný dobrodružství. Jak se na něj připravit?

Sníte o tom koupit si dodávku a projet s ní svět, ale nevíte, jak na to? Co je potřeba? Kde začít?…