Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dechové testy na koronavirus mají svou premiéru v Indonésii. Jsou bezbolestné a bezpečné

Zdroj fotografie: Pixabay

Konec nepříjemným testům na koronavirus, které se provádí výtěrem z nosu, je na obzoru. Indonésie vyvinula unikátní dechové testy, které přítomnost nemoci covid-19 odhalí s přesností nejméně 95 procent.

Od minulé středy se na vlakových nádražích v Indonésii používají dechové testy GeNose, které vyvinula Univerzita Gadžah Mada. Při testu stačí vyfouknout vzduch z plic do trubičky připojené k plastovému sáčku. Jeho obsah se pak vyprázdní do speciálního přístroje, který dokáže vyhodnotit, zda je člověk pozitivní. Výsledek je známý obratem, čeká se na něj pouhé dvě minuty. Informoval o tom server CNA.

Dechové testy by mohly v budoucnu nahradit nepříjemné šťourání v nose. Zdroj: Univerzita Gadžah Mada

Technologie GeNose prošla klinickým testováním v nemocnici v Yogyakartě v květnu 2020. Distribuce testů pak byla schválena v prosinci téhož roku. „Je to jednoduchá metoda a pro mě je příjemnější, protože antigenní testy někdy bolí,“ řekl Mugi Hartoyo, který nový způsob testování vyzkoušel. O vývoj dechových testů se nyní pokouší i další země.

Související články

Zaručeně zlepší den

Pohled z Pákistánu: Jsou městské lesy odpovědí na přehřívání měst?

Snímek Ticho uctívá dětské oběti války na Ukrajině. Trvá sedm hodin

Jak se připravit na Mikuláše, abyste si ho užili i vy?

Studenti MENDELU propojují manažerské schopnosti s pomocí neziskovkám na každoročním Dobrotrhu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…