Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dbáte o své zdraví? Univerzita shání dobrovolníky držící přerušovaný půst

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Přerušované hladovění je stále více trendy. Nejen, že prospívá zdraví, ale i našemu zevnějšku. Na toto téma vzniklo už několik výzkumů a chystá se další, tentokrát pod taktovkou Masarykovy univerzity, která hledá dobrovolníky do studie zabývající se tímto tématem, informovala univerzita na svém webu.

Cílem studie realizované Ústavem veřejného zdraví Lékařské fakulty Masarykovy univerzity je zjistit, jaké má krátkodobé hladovění účinky na tělesné složení. „V současné době víme, že přerušované hladovění může být efektivním nástrojem při snižování tělesné hmotnosti, ale stále není z dosavadních studií jasné, jestli při něm nedochází také k nežádoucímu úbytku svalové hmoty, která patří mezi významné ukazatele zdravotního stavu,“ říká koordinátorka studie Erika Čermáková.

Do výzkumu akademici shání alespoň 60 dobrovolníků, kteří splní kritéria zařazení do studie a zvládnou držet specifický režim tři týdny. Tito dobrovolníci mají jedinečnou možnost zjistit, jaké je jejich tělesné složení, a zároveň obdrží odborně vypracovaný jídelníček, který bude odpovídat jejich energetickým potřebám. Po ukončení dietní intervence budou účastníci pozváni na kontrolní antropometrické měření, během kterého budou naměřené výsledky podrobně vysvětleny a zkonzultovány.

A co si pod pojmem přerušovaný půst představit? Při tomto způsobu stravování se střídají přesně daná časová okna jídla a půstu. Nejrozšířenější je režim 16/8. To znamená, že se 16 hodin úplně postíte a 8 hodin jíte. V době půstu nekonzumujete žádné jídlo. Dodržujete pitný režim. Během okna pro jídlo se stravujete tak, aby vaše strava byla vyvážená a bohatá na živiny.

Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Masarykova univerzita, České noviny a Restartujem

Související články

Zaručeně zlepší den

Objevte krásy Japonska. Má o 7 000 ostrovů více, než se uvádělo

Inspirace z knihovny: Zahrajte si na astronomy a najděte souhvězdí

Rostlinné podprsenky přichází na trh

Herečka a zpěvačka Kateřina Pechová: Potřebuji být pořád v běhu

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…