Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Darujte stolici. Centrální banka vznikne v Česku

2 minuty radosti
Ilustrační fotografie: Pexels

Češi se v tomto roce nejspíš konečně dočkají první centrální dárcovské banky stolice. Měla by pomoci v léčbě pacientů se závažnou střevní infekcí, přičemž takzvaná transplantace stolice by mohla v budoucnu být řešením i při jiných zdravotních potížích, uvedl server iRozhlas.

Banka by měla mít zázemí ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze. Výběr dárců bude velmi přísný. Musí to být lidé se zdravým životním stylem, kteří nejlépe nikdy nebrali antibiotika, nebo je alespoň neužívali v posledním roce. „Střevní mikrobiota se ukládá v nízké teplotě minus 80 stupňů Celsia. Přidávají se do ní stabilizační příměsi a předpokládá se, že vydrží zhruba jeden rok. Na začátku bychom rádi měli třeba šest až sedm dárců,“ uvedl Jiří Vejmelka z České mikrobiomové společnosti. Darovaná stolice by pak byla přístupná v celé republice.

Léčba transplantací střevní stolice je momentálně povolená jen u klostridiové střevní infekce. U dalších nemocí je tato metoda zatím v začátku, ve fázi testování. Lékaři zjišťují, u jakých zdravotních potíží může pomoci. „Ukazuje se, že má vliv i na metabolické choroby (typu cukrovky) nebo na psychické vyladění, například u depresivních stavů, takže další možnosti takové léčby v budoucnu jsou velmi velké. Střevní prostředí je spřažené i s funkcemi centrální nervové soustavy,“ doplnil Jiří Beneš z Bulovky.

Zdroj: iRozhlas, Fakultní Thomayerova nemocnice

Související články

Zaručeně zlepší den

Elektromobily by mohly být udržitelnější. Pomůže změna výroby autobaterií

Na jaké technologické novinky se letos můžeme těšit? Třeba na orgány z 3D tiskárny

Velryba je hrdá na svého potomka. Pochlubila se jím turistům

McDonald vyřazené tácy nevyhodil, ale udělal z nich unikátní lavičky a koše. Jak se vám líbí?

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Spousta lidí se jí bojí, protože se s ní všichni bez výjimky alespoň jednou v životě setkáme. Co je…