Tým vědců z Fyzikálního ústavu Akademie věd zaznamenal výrazný posun v detekci viru SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění covid-19. Jejich biosenzor je rychlý jako antigenní test a spolehlivý jako PCR metoda. Výsledky studie zveřejnili v časopise ACS Applied Materials & Interfaces.
Pod vedením Hany Lísalové spolupracovali fyzikové z Biologického centra AV ČR a Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Jejich současnému úspěchu předcházela dlouhá práce na vývoji biočipů detekujících jiné nemoci. Po vypuknutí pandemie se proto zaměřili i na jejího původce. Poté spojili síly také s mezinárodními institucemi, především s týmem An-Suei Yanga z Academia Sinica na Tchajwanu, který poskytnul protilátku.
Na nové technologii je unikátní, že kombinuje fyzikální, chemické a biologické principy. Na biočip je nanesena vrstva polymeru, na který se následně navážou protilátky zachytávající přímo a pouze virus SARS-CoV-2. Další výhodou metody je, že protilátky reagují na N-protein, který tak nepodléhá mutacím jako S-protein, což jej činí spolehlivějším. Rychlost testu pak spočívá v tom, že se vzorky nemusí nijak upravovat, jako je tomu u klasických PCR testu, kde se izoluje virová RNA. Díky tomu je výsledek testu otázkou několika minut.
Zdroj: AV ČR
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví
Jak funguje svět? Na co si v něm dát pozor? Co v životě hledat a před čím se naopak skrýt…