Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Další Suchej únor se blíží. Budete držet měsíc bez alkoholu?

Důležité je, aby naše rozhodnutí nepít alkohol akceptovali také ostatní. Ilustrační foto: Freepik

Měsíc bez alkoholu už klepe na dveře. Tentokrát má akce Suchej únor podtitul Nepít je umění. Zúčastníte se poprvé, nebo už držíte několikátý rok? Naše redakce určitě doporučuje to vyzkoušet! Pozitivních dopadů má nepití alkoholu mnoho.

Iniciativa Suchej únor už u nás působí 10 let. Kromě každoroční výzvy k držení alkoholového půstu šíří také povědomí o alkoholismu a dalších neduzích, a to mezi dospělými i dětmi. V loňském roce představili velmi úspěšnou kampaň Nechmel děti, kde se zabývají třeba i tím, že mnoho rodičů dává dětem nealkoholická ochucená piva jako limonády. Nesmíme ale zapomínat, že v nich je stále obsaženo malé procento alkoholu.

Povědomí o akci a iniciativě se loni zvedlo ze 76 % na 84 % napříč populací. Vypočítaná účast na akci je kolem 900 000 lidí z celé republiky. Rozložení sil mezi muži a ženami je půl na půl, přičemž alkoholismem více v ČR trpí muži. Asi nemusíme zmiňovat, jaké negativní dopady alkohol na náš organismus má. Mnoho lidí má navíc problém si připustit, že jsou na hraně alkoholové závislosti. Není zrovna k chlubení, že patříme mezi národy s nejvyšší konzumací alkoholu.

Oficiální leták k akci Suchej únor. Grafika: Suchej únor

Benefitů života bez alkoholu je tedy mnoho, například máte pořád čistou hlavu. Mnoho z nás má zkušenost s tím, že se někdy opili a měli tzv. okno, což určitě není to, co bychom chtěli. Pokud nebudeme pravidelně konzumovat alkohol, což většinou děláme večer a v noci, rozhodně se zkvalitní váš spánek, až o 58 %, a tím pádem budete mít i více energie. Spoustu lidí udává jako pozitivní vedlejší účinek shozená kila a omezení kouření. Nezanedbatelným benefitem je i ušetření peněz. Studie Suchej únor udává úsporu až 59 %, což se zejména v době zdražování určitě hodí.

Zkuste to i vy, uvidíte, jak se budete cítit lépe a třeba pak z měsíce bude rok, dva nebo deset. Alkohol přeci k životu nepotřebujeme. Přejeme hodně štěstí!

Autorský článek Barbary Tesařové s využitím informací ze Suchej únor

Související články

Zaručeně zlepší den

Lidé v zimě potřebují více spánku, zjistili vědci

Restaurace začínají nabízet předplatné, aby si zajistily návštěvnost

Místo těžby uhlí udržitelné pěstování, na Karvinsku vyroste nový komplex

Japonsko plánuje zvýšení věkové hranice pro pohlavní styk. Nebude už legální od 13 let

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Zastavit se a jenom být. Dokážete to? Zní to velice jednoduše, ale provedení v praxi se mnohdy…