Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Cyklisté mohou od listopadu jezdit centrem Brna na kole

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Na začátku listopadu zaměstnanci Brněnských komunikací přelepili několik desítek značek, které omezovaly vjezd cyklistů do centra Brna, a nadšenci kol tak mohou konečně projet i centrem moravské metropole.

Nové vedení města tak vyslyšelo prosby místních, kteří používají kolo ke každodenním cestám po Brně. Kromě toho zástupci města otevřeli cyklostezku na druhém břehu Svratky od haly Rondo ke Komárovu.

Všech 56 značek, které zamezovali cyklistům volnou jízdu centrem Brna mezi devátou ranní a pátou odpolední, už neplatí. Pracovníci Brněnských komunikací přelepili či úplně změnili dopravní značení a umožnili tak cyklistům projezd centrem. Jedinými místy, kam cyklisti na kole nemohou, zůstávají ulice Česká, kde se nachází nejvíce pěších, a také část ulice Rooseveltova v blízkosti Malinovského náměstí. V nově povolených částech Brna mohou cyklisté jezdit zpravidla dvacet kilometrů za hodinu či méně.

Za iniciativou dostat kola do centra Brna stál již od začátku spolek Brno na kole, jež upozorňoval na fakt, že z dopravního hlediska je pohyb cyklistů v pěších zónách České republiky i ve světě běžný. Spolkaři to dokládali příklady z Prahy, Ostravy, Hradce Králové nebo i Bratislavy či Košic. Navíc v Brně se za posledních deset let počet cyklistů zdvojnásobil, přičemž na některých místech je nárůst ještě výraznější. Tento krok brněnské radnice tak většina kolařů vítá.

Související články

V slideru

Na podzim se na Broumovsku otevře nová cyklostezka

Společnost

Díky svítící cyklistické bundě se stanete nepřehlédnutelnými

Pražští cyklisté se mohou těšit na nové cyklostezky

Inspirace

V Krušných horách vznikne cyklistická magistrála

Zaručeně zlepší den

Keňská inženýrka vyrábí z plastového odpadu cihly pětkrát pevnější než beton

Nová zbraň proti covidu. Lék pro astmatiky může pomoci v prvních dnech ochoření

Zařízení z dílny českých vědců umožní dezinfikovat respirátory

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.