Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Cyklisté mohou od listopadu jezdit centrem Brna na kole

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Na začátku listopadu zaměstnanci Brněnských komunikací přelepili několik desítek značek, které omezovaly vjezd cyklistů do centra Brna, a nadšenci kol tak mohou konečně projet i centrem moravské metropole.

Nové vedení města tak vyslyšelo prosby místních, kteří používají kolo ke každodenním cestám po Brně. Kromě toho zástupci města otevřeli cyklostezku na druhém břehu Svratky od haly Rondo ke Komárovu.

Všech 56 značek, které zamezovali cyklistům volnou jízdu centrem Brna mezi devátou ranní a pátou odpolední, už neplatí. Pracovníci Brněnských komunikací přelepili či úplně změnili dopravní značení a umožnili tak cyklistům projezd centrem. Jedinými místy, kam cyklisti na kole nemohou, zůstávají ulice Česká, kde se nachází nejvíce pěších, a také část ulice Rooseveltova v blízkosti Malinovského náměstí. V nově povolených částech Brna mohou cyklisté jezdit zpravidla dvacet kilometrů za hodinu či méně.

Za iniciativou dostat kola do centra Brna stál již od začátku spolek Brno na kole, jež upozorňoval na fakt, že z dopravního hlediska je pohyb cyklistů v pěších zónách České republiky i ve světě běžný. Spolkaři to dokládali příklady z Prahy, Ostravy, Hradce Králové nebo i Bratislavy či Košic. Navíc v Brně se za posledních deset let počet cyklistů zdvojnásobil, přičemž na některých místech je nárůst ještě výraznější. Tento krok brněnské radnice tak většina kolařů vítá.

Související články

Zaručeně zlepší den

Do Portugalska se v rámci rewilding projektu navrací staré plemeno skotu

Hlas je zbraň, kterou máte vždy po ruce. Agresorovi vykejte a udržujte distanc, radí instruktorka sebeobrany Barbora Vodochodská Machková

Astronomové objevili tři nové měsíce

Tančící dům jako LEGO? Pražský skvost uspěl u fanoušků v projektu LEGO Ideas

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Jaké bylo mít hudební skupinu v 60. letech minulého století? Celosvětově uznávaný spisovatel David…