Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dobré zprávy z Prahy se tentokrát týkají veřejných toalet, dopravy a kompostování

6 minut radosti
Foto: Pixabay

Praha nikdy nespí. Pořád se v ní něco děje. Proto přinášíme přehled nejžhavějších veselých novinek z naší metropole. Tentokrát se týkají signálu ve veřejné dopravě, kampaně zaměřené na osvětu cyklistů, veřejných toalet a kompostování. Tak jdeme na to!

Akce Nebuď jako netopejr může cyklistům zachránit životy

V rámci šestého ročníku bezpečnostně preventivní akce Nebuď jako netopejr se v první polovině listopadu konaly na frekventovaných místech kolem pražských cyklotras kontroly vybavení cyklistů i ostatních účastníků silničního provozu. Cílem akce bylo předcházet riziku střetu s auty. Zejména v tomto ročním období, kdy se výrazně dříve stmívá a v sychravém počasí je horší viditelnost i více kluzko, hrozí cyklistům, bruslařům, jezdcům na koloběžkách, ale i chodcům větší nebezpečí kolizí s řidiči motorových vozidel, které mohou mít fatální následky. Proto je důležité mít správné osvětlení a reflexní prvky.

Strážníci pomohli cyklistům výbavu kola zkontrolovat a poradili, co chybí, navíc i vysvětlili, proč je to důležité. „V každoročním opakování této preventivní akce vidí sami strážníci obrovský posun k lepšímu. Rok od roku rozdávají více preventivních předmětů s cyklistickou tematikou, což je odměna pro ty cyklisty, kteří si uvědomují, jak moc je důležité, aby byli v silničním provozu vidět. Více dárků rovná se méně domluv, a z toho máme obrovskou radost,“ řekl ředitel pražské městské policie Eduard Šuster. 

Ilustrační foto: Pixabay

Internety v metru budou samozřejmostí

Linka A pražského metra je pokryta internetovým signálem. Lidé se nově mohou připojit i na dosud nepokrytých úsecích mezi stanicemi Skalka a Depo Hostivař. Jedinou výjimku zatím tvoří stanice Jiřího z Poděbrad. Tu bude pražský dopravní podnik v následujících měsících rekonstruovat a signál bude zaveden až po opravách. „Cestující na lince A tak mohou telefonovat či datovat v celém úseku od Nemocnice Motol po Depo Hostivař. Jedinou výjimku tvoří samotná stanice Jiřího z Poděbrad, do které síť zavedeme po dokončení modernizace a vybudování výtahů, které zde realizujeme,“ řekl vedoucí oddělení komunikace dopravního podniku Daniel Šabík. V tunelech před a za stanicí signál funguje.

K úplnému pokrytí pražského metra signálem LTE zbývá už jen pět stanic –⁠ Střížkov, Prosek, Letňany na lince C, Rajská zahrada a Černý most na lince B. „V další fázi dokončíme pokrytí linky C, přičemž operátoři v současnosti pracují už na Střížkově a Proseku. Jako poslední zůstane linka B, ale vše by se mělo stihnout do konce tohoto roku,“ dodal Šabík.

Foto: DPP

Potřebujete si v Praze odskočit? Pomůže Nouzovka

Odskočit si v metropoli je nyní nově možné v síti veřejných toalet nazvaných Nouzovka. Projekt spustila Praha 3. V Nouzovce jsou zahrnuté jak klasické veřejné toalety, tak ty v restauracích či dalších podnicích nebo na dětských hřištích. Všechny jsou označené žlutou nálepkou s červeným panáčkem a panenkou a nápisem Klidně si odskočte. „Chceme dát lidem možnost si ve městě důstojně odskočit, protože to považujeme za základní lidské právo,“ uvedl místostarosta Prahy 3 Ondřej Rut.

Foto: Praha 3

Projekt je zaměřený zejména na rodiče s dětmi, seniory, těhotné ženy nebo na lidi s onemocněním. Odskočit si však může kdokoliv, kdo bude zrovna potřebovat. Do projektu se dosud zapojilo 12 soukromých zařízení a 16 objektů patřících městské části. Připojit se může jakýkoliv zájemce a podnik. Stačí kontaktovat úřad Prahy 3 na telefonním čísle 222 116 264. Zařazené podniky už jsou zaneseny do mapy.

Unikátní velkoobjemový kompostér řeší odpad v Pražské tržnici

Organický odpad, který byl dosud z Pražské tržnice týdně svážen v klasických hnědých popelnicích, je nyní přímo v areálu přeměněn na hodnotný kompost. Speciální kompostér Rocket pojme stovky litrů organického odpadu týdně ze zeleninového trhu. Do budoucna by se mělo jednat i o zbytky jídla a kávy z kaváren a restaurací v areálu, food truckové zóny či jednorázových kulturních akcí, včetně kompostovatelného jednorázového nádobí.

Unikátní kompostér je jedním ze dvou na území hlavního města Prahy i celé České republiky. Pražská tržnice jej uvedla do provozu ve spolupráci se společensky prospěšným podnikem Kokoza, který v areálu již třetím rokem sídlí. Obsluhu stroje a odborný dohled zajišťuje právě Kokoza a její integrační dílna, která zaměstnává osoby se zkušeností s duševním onemocněním. „Díky této spolupráci se konečně zbavíme palčivého problému, kterým byly nevzhledné popelnice s hnijícím organickým odpadem, ze kterých se především v letních měsících linula v bezprostředním okolí ne zrovna lahodná vůně,” okomentoval projekt Michal Tošovský, kurátor rozvoje Pražské tržnice.

Kompostér. Foto: MHMP

Kompost je laboratorně testován a následně by měl být oficiálně registrován jako hnojivo. Využití najde při péči o zeleň v areálu Pražské tržnice či v realizacích pražských komunitních zahrad podporovaných Kokozou. „Obrovský potenciál a krok kupředu představuje také možnost kompostovat gastronomický odpad, který vzniká na venkovních kulturních a tržních akcích. V kombinaci s výhradním využitím vratných nebo kompostovatelných obalů můžeme díky kompostéru dosáhnout v budoucnu stavu, kdy přímo na místě zpracujeme a zrecyklujeme naprostou většinu odpadu, který obvykle po podobných akcích končí na skládce či ve spalovně,” uzavřel Tošovský.

Foto: MHMP

Zdroj: MHMP, Praha 3, České noviny

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci potvrdili novou formu magnetismu

Google snímá z vesmíru úniky ropy a zemního plynu

V Portugalsku najdete nejlepší pláž světa

Nový test dokáže odhalit rakovinu prsu za pět sekund pomocí slin

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Životy mileniálů nejsou jednoduché. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde především o zábavu…