Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dobré zprávy z Prahy se tentokrát týkají veřejných toalet, dopravy a kompostování

6 minut radosti
Foto: Pixabay

Praha nikdy nespí. Pořád se v ní něco děje. Proto přinášíme přehled nejžhavějších veselých novinek z naší metropole. Tentokrát se týkají signálu ve veřejné dopravě, kampaně zaměřené na osvětu cyklistů, veřejných toalet a kompostování. Tak jdeme na to!

Akce Nebuď jako netopejr může cyklistům zachránit životy

V rámci šestého ročníku bezpečnostně preventivní akce Nebuď jako netopejr se v první polovině listopadu konaly na frekventovaných místech kolem pražských cyklotras kontroly vybavení cyklistů i ostatních účastníků silničního provozu. Cílem akce bylo předcházet riziku střetu s auty. Zejména v tomto ročním období, kdy se výrazně dříve stmívá a v sychravém počasí je horší viditelnost i více kluzko, hrozí cyklistům, bruslařům, jezdcům na koloběžkách, ale i chodcům větší nebezpečí kolizí s řidiči motorových vozidel, které mohou mít fatální následky. Proto je důležité mít správné osvětlení a reflexní prvky.

Strážníci pomohli cyklistům výbavu kola zkontrolovat a poradili, co chybí, navíc i vysvětlili, proč je to důležité. „V každoročním opakování této preventivní akce vidí sami strážníci obrovský posun k lepšímu. Rok od roku rozdávají více preventivních předmětů s cyklistickou tematikou, což je odměna pro ty cyklisty, kteří si uvědomují, jak moc je důležité, aby byli v silničním provozu vidět. Více dárků rovná se méně domluv, a z toho máme obrovskou radost,“ řekl ředitel pražské městské policie Eduard Šuster. 

Ilustrační foto: Pixabay

Internety v metru budou samozřejmostí

Linka A pražského metra je pokryta internetovým signálem. Lidé se nově mohou připojit i na dosud nepokrytých úsecích mezi stanicemi Skalka a Depo Hostivař. Jedinou výjimku zatím tvoří stanice Jiřího z Poděbrad. Tu bude pražský dopravní podnik v následujících měsících rekonstruovat a signál bude zaveden až po opravách. „Cestující na lince A tak mohou telefonovat či datovat v celém úseku od Nemocnice Motol po Depo Hostivař. Jedinou výjimku tvoří samotná stanice Jiřího z Poděbrad, do které síť zavedeme po dokončení modernizace a vybudování výtahů, které zde realizujeme,“ řekl vedoucí oddělení komunikace dopravního podniku Daniel Šabík. V tunelech před a za stanicí signál funguje.

K úplnému pokrytí pražského metra signálem LTE zbývá už jen pět stanic –⁠ Střížkov, Prosek, Letňany na lince C, Rajská zahrada a Černý most na lince B. „V další fázi dokončíme pokrytí linky C, přičemž operátoři v současnosti pracují už na Střížkově a Proseku. Jako poslední zůstane linka B, ale vše by se mělo stihnout do konce tohoto roku,“ dodal Šabík.

Foto: DPP

Potřebujete si v Praze odskočit? Pomůže Nouzovka

Odskočit si v metropoli je nyní nově možné v síti veřejných toalet nazvaných Nouzovka. Projekt spustila Praha 3. V Nouzovce jsou zahrnuté jak klasické veřejné toalety, tak ty v restauracích či dalších podnicích nebo na dětských hřištích. Všechny jsou označené žlutou nálepkou s červeným panáčkem a panenkou a nápisem Klidně si odskočte. „Chceme dát lidem možnost si ve městě důstojně odskočit, protože to považujeme za základní lidské právo,“ uvedl místostarosta Prahy 3 Ondřej Rut.

Foto: Praha 3

Projekt je zaměřený zejména na rodiče s dětmi, seniory, těhotné ženy nebo na lidi s onemocněním. Odskočit si však může kdokoliv, kdo bude zrovna potřebovat. Do projektu se dosud zapojilo 12 soukromých zařízení a 16 objektů patřících městské části. Připojit se může jakýkoliv zájemce a podnik. Stačí kontaktovat úřad Prahy 3 na telefonním čísle 222 116 264. Zařazené podniky už jsou zaneseny do mapy.

Unikátní velkoobjemový kompostér řeší odpad v Pražské tržnici

Organický odpad, který byl dosud z Pražské tržnice týdně svážen v klasických hnědých popelnicích, je nyní přímo v areálu přeměněn na hodnotný kompost. Speciální kompostér Rocket pojme stovky litrů organického odpadu týdně ze zeleninového trhu. Do budoucna by se mělo jednat i o zbytky jídla a kávy z kaváren a restaurací v areálu, food truckové zóny či jednorázových kulturních akcí, včetně kompostovatelného jednorázového nádobí.

Unikátní kompostér je jedním ze dvou na území hlavního města Prahy i celé České republiky. Pražská tržnice jej uvedla do provozu ve spolupráci se společensky prospěšným podnikem Kokoza, který v areálu již třetím rokem sídlí. Obsluhu stroje a odborný dohled zajišťuje právě Kokoza a její integrační dílna, která zaměstnává osoby se zkušeností s duševním onemocněním. „Díky této spolupráci se konečně zbavíme palčivého problému, kterým byly nevzhledné popelnice s hnijícím organickým odpadem, ze kterých se především v letních měsících linula v bezprostředním okolí ne zrovna lahodná vůně,” okomentoval projekt Michal Tošovský, kurátor rozvoje Pražské tržnice.

Kompostér. Foto: MHMP

Kompost je laboratorně testován a následně by měl být oficiálně registrován jako hnojivo. Využití najde při péči o zeleň v areálu Pražské tržnice či v realizacích pražských komunitních zahrad podporovaných Kokozou. „Obrovský potenciál a krok kupředu představuje také možnost kompostovat gastronomický odpad, který vzniká na venkovních kulturních a tržních akcích. V kombinaci s výhradním využitím vratných nebo kompostovatelných obalů můžeme díky kompostéru dosáhnout v budoucnu stavu, kdy přímo na místě zpracujeme a zrecyklujeme naprostou většinu odpadu, který obvykle po podobných akcích končí na skládce či ve spalovně,” uzavřel Tošovský.

Foto: MHMP

Zdroj: MHMP, Praha 3, České noviny

Související články

Zaručeně zlepší den

Které písničky dělají lidem největší radost?

Britský král napsal knihu pro děti. Zabývá se klimatickou změnou

Jak zužitkovat lógr z kávy? S nápadem přišla česká firma reKáva

Energie výrazně zlevní více než milionu domácností

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…