Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kola, která „rostou na stromech“. Přichází nová cyklistická revoluce?

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Výrobce nábytku původně z Walesu rozšířil svou působnost i na výrobu kol. Jak se k tomu dostal? A mohou jeho výrobky přinést v cyklistice revoluční přelom?

Prodej kol a zájem o cyklistiku poslední dobou roste, a to i vlivem celosvětové pandemie. Lidé chtějí trávit čas co nejvíce venku, cestovat a trochu si zasportovat. K tomuto účelu je pro mnohé cyklistika první volbou. Nevýhodou tak velkého zájmu je postupný úbytek materiálu pro výrobu kol, a proto se mezi výrobci rozšiřují obavy, že by to mohlo narušit či úplně zastavit jejich podnikání.

To ale neplatí pro firmu Twmpa Cycles se sídlem ve velšském pohraničí, která místo tradičně užívaných materiálů, jako jsou uhlíková vlákna, ocel a hliník, užívá převážně dřevo. Konkrétně jasan pěstovaný v Británii. Jejich kroky k udržitelnější výrobě tak zahajují diskuze o ekologičtějších materiálech i u ostatních výrobců.

Ilustrační foto: Pixabay

Spoluzakladatel firmy Andy Dix se k tomu vyjadřuje s nadšením: podle něj je skvělé podporovat více kol a méně aut na silnici, zároveň má velkou snahu o minimalizaci dopadu na životní prostředí. I když uznává, že i v rámci výroby cyklistických kol ze dřeva je spotřebováváno dost energie, čemuž je obtížné se vyhnout.

Myšlenka, ze které značka Twmpa Cycles vzešla, vychází z Dixova hovoru s Robertem Pennem, vášnivým cyklistou, na festivalu Hay. Penn tehdy pověřil řemeslníky výrobou předmětů z pokáceného jasanu pro vlastní knihu The man who made things out of trees. Společně vedli konverzaci o tom, co by Dix mohl z jasanového dřeva vyrobit, až ho napadlo kolo. Z plánu nakonec sešlo, jelikož Dix v té době neměl s výrobou kol žádné zkušenosti.

Nicméně chuť realizovat nápad na výrobu dřevěných kol byla silná, a tak za dva roky Dix postavil svůj první prototyp. Dřevěné kolo se setkalo s úspěchem a velký zájem o toto zboží vedl Dixe k postupnému vylepšování vlastní technologie.

Dix věří, že jeho počínající podnikání může pomoci se snižováním globálních emisí uhlíku, že Twmpa může jít příkladem větším společnostem a nasměrovat je správným směrem k udržitelnější výrobě.

Zdroj: Positive.News

Související články

Zaručeně zlepší den

Díky zvětšené slezině lze pod vodou vydržet až deset minut

Sim City ze Zlína. V nové české hře postavíte město jako Tomáš Baťa, autoři ji tvoří ručně z tištěných domů

Jak vyzrát na artrózu

Psychoterapeut Martin Zikmund radí nejen rodičům, jak se stát lepšími lidmi

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…