Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kola, která „rostou na stromech“. Přichází nová cyklistická revoluce?

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Výrobce nábytku původně z Walesu rozšířil svou působnost i na výrobu kol. Jak se k tomu dostal? A mohou jeho výrobky přinést v cyklistice revoluční přelom?

Prodej kol a zájem o cyklistiku poslední dobou roste, a to i vlivem celosvětové pandemie. Lidé chtějí trávit čas co nejvíce venku, cestovat a trochu si zasportovat. K tomuto účelu je pro mnohé cyklistika první volbou. Nevýhodou tak velkého zájmu je postupný úbytek materiálu pro výrobu kol, a proto se mezi výrobci rozšiřují obavy, že by to mohlo narušit či úplně zastavit jejich podnikání.

To ale neplatí pro firmu Twmpa Cycles se sídlem ve velšském pohraničí, která místo tradičně užívaných materiálů, jako jsou uhlíková vlákna, ocel a hliník, užívá převážně dřevo. Konkrétně jasan pěstovaný v Británii. Jejich kroky k udržitelnější výrobě tak zahajují diskuze o ekologičtějších materiálech i u ostatních výrobců.

Ilustrační foto: Pixabay

Spoluzakladatel firmy Andy Dix se k tomu vyjadřuje s nadšením: podle něj je skvělé podporovat více kol a méně aut na silnici, zároveň má velkou snahu o minimalizaci dopadu na životní prostředí. I když uznává, že i v rámci výroby cyklistických kol ze dřeva je spotřebováváno dost energie, čemuž je obtížné se vyhnout.

Myšlenka, ze které značka Twmpa Cycles vzešla, vychází z Dixova hovoru s Robertem Pennem, vášnivým cyklistou, na festivalu Hay. Penn tehdy pověřil řemeslníky výrobou předmětů z pokáceného jasanu pro vlastní knihu The man who made things out of trees. Společně vedli konverzaci o tom, co by Dix mohl z jasanového dřeva vyrobit, až ho napadlo kolo. Z plánu nakonec sešlo, jelikož Dix v té době neměl s výrobou kol žádné zkušenosti.

Nicméně chuť realizovat nápad na výrobu dřevěných kol byla silná, a tak za dva roky Dix postavil svůj první prototyp. Dřevěné kolo se setkalo s úspěchem a velký zájem o toto zboží vedl Dixe k postupnému vylepšování vlastní technologie.

Dix věří, že jeho počínající podnikání může pomoci se snižováním globálních emisí uhlíku, že Twmpa může jít příkladem větším společnostem a nasměrovat je správným směrem k udržitelnější výrobě.

Zdroj: Positive.News

Související články

Zaručeně zlepší den

Sportovci a umělci zaujali porotu. Nejšikovnější děti z Česka získaly ocenění

Brit uběhl v roce 2022 každý den maraton a výtěžek věnoval na pomoc lidem s rakovinou

Proběhl 26. ročník závodu psích spřežení Šediváčkův Long

Dospívající, kteří prožijí pocit lásky, vyrůstají ve zdravé dospělé, zjistili vědci

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Jaké to je, když přijde déšť na návštěvu? A co když uletí balónky? Novinka z pera básnířky Zuzany…