Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kola, která „rostou na stromech“. Přichází nová cyklistická revoluce?

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Výrobce nábytku původně z Walesu rozšířil svou působnost i na výrobu kol. Jak se k tomu dostal? A mohou jeho výrobky přinést v cyklistice revoluční přelom?

Prodej kol a zájem o cyklistiku poslední dobou roste, a to i vlivem celosvětové pandemie. Lidé chtějí trávit čas co nejvíce venku, cestovat a trochu si zasportovat. K tomuto účelu je pro mnohé cyklistika první volbou. Nevýhodou tak velkého zájmu je postupný úbytek materiálu pro výrobu kol, a proto se mezi výrobci rozšiřují obavy, že by to mohlo narušit či úplně zastavit jejich podnikání.

To ale neplatí pro firmu Twmpa Cycles se sídlem ve velšském pohraničí, která místo tradičně užívaných materiálů, jako jsou uhlíková vlákna, ocel a hliník, užívá převážně dřevo. Konkrétně jasan pěstovaný v Británii. Jejich kroky k udržitelnější výrobě tak zahajují diskuze o ekologičtějších materiálech i u ostatních výrobců.

Ilustrační foto: Pixabay

Spoluzakladatel firmy Andy Dix se k tomu vyjadřuje s nadšením: podle něj je skvělé podporovat více kol a méně aut na silnici, zároveň má velkou snahu o minimalizaci dopadu na životní prostředí. I když uznává, že i v rámci výroby cyklistických kol ze dřeva je spotřebováváno dost energie, čemuž je obtížné se vyhnout.

Myšlenka, ze které značka Twmpa Cycles vzešla, vychází z Dixova hovoru s Robertem Pennem, vášnivým cyklistou, na festivalu Hay. Penn tehdy pověřil řemeslníky výrobou předmětů z pokáceného jasanu pro vlastní knihu The man who made things out of trees. Společně vedli konverzaci o tom, co by Dix mohl z jasanového dřeva vyrobit, až ho napadlo kolo. Z plánu nakonec sešlo, jelikož Dix v té době neměl s výrobou kol žádné zkušenosti.

Nicméně chuť realizovat nápad na výrobu dřevěných kol byla silná, a tak za dva roky Dix postavil svůj první prototyp. Dřevěné kolo se setkalo s úspěchem a velký zájem o toto zboží vedl Dixe k postupnému vylepšování vlastní technologie.

Dix věří, že jeho počínající podnikání může pomoci se snižováním globálních emisí uhlíku, že Twmpa může jít příkladem větším společnostem a nasměrovat je správným směrem k udržitelnější výrobě.

Zdroj: Positive.News

Související články

Zaručeně zlepší den

Zachraňte vaše srdce. Co pomáhá jeho regeneraci?

Chcete miminko? Místo, kde žijete, má vliv na schopnost otěhotnět

Česko je vlaková velmoc. Má nejhustší síť železnic v EU

Zachraňuje životy týraných a zraněných koní i hospodářských zvířat. Tomáš Förchtgott se stal Laskavcem roku

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Steve Jobs byl jako každý z nás. Člověk z masa a kostí. Co konkrétně jej odlišilo? Díky čemu uspěl?…