Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Do práce na kole, pěšky nebo poklusem: postavte se výzvě

2 minuty radosti
Ilustrační fotografie: Pexels

Dnešním dnem startuje výzva Do práce na kole, pěšky nebo poklusem. Díky ní mohou lidé udělat něco pro své zdraví a zároveň pomoci přírodě. Oblíbená akce se koná již po páté, uvedl server České noviny.

„Zima není důvod, proč se aktivní dopravy vzdát. Inspirací nám může být Finsko či Dánsko, a to především důrazem na budování bezpečné infrastruktury. Pak už stačí jen vhodné oblečení a výbava. A když je náledí, vždy zbývá chůze a její kombinace s veřejnou dopravou,“ řekla Anna Kociánová z AutoMatu, který letošní ročník pořádá. Výzva potrvá týden: od 23. do 29. ledna. Zájemci se mohou bezplatně registrovat na webu, a to až do úterý 24. ledna včetně. Během daného týdne pak cestují do práce takzvaně bezmotorově, tedy pěšky nebo na kole. Organizátoři zdůrazňují, aby lidé své cesty zaznamenávali do systému a mohli tak soutěžit o zajímavé ceny. Hodnotit se bude pravidelnost cest účastníků, jelikož podle spolku je právě pravidelnost udržitelných cest zásadní pro lidské zdraví i pro životní prostředí.

Předchozího ročníku se zúčastnilo 1 854 lidí z celé České republiky. Dohromady ujeli 31 300 kilometrů na kole a ušli 9 700 kilometrů pěšky. Údajně tak lidé díky pohybu ušetřili 5,3 tun oxidu uhličitého, které by jinak během jízdy vypustila jejich auta. Právě na neúnosnou, přesto leckdy nedotknutelnou automobilovou dopravu ve městech chtějí organizátoři výzvy upozornit.

Zdroj: České noviny, Do práce na kole

Související články

Zaručeně zlepší den

Nový život vyhozeným pokojovým rostlinám dávají nadšenci v Seville

Proč pravěcí lidé kreslili zvířata? Odpověď našel amatérský archeolog

Ve Francii jsou od nového roku kondomy zdarma pro všechny od 18 do 25 let

Dvě nejnavštěvovanější země světa jsou v Evropě

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Láska je. Věta, která vystihuje životy nás všech. Protože láska je všechno, jak by řekla Tereza…