Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Co pozitivního přinesla pandemie duševnímu zdraví?

Ilustrační foto: Depositphotos

Pandemie covidu-19 nepřinesla mnoho dobrého po ekonomické, fyzické ani duševní stránce. Na druhou stranu, změny, které zapříčinila, nejsou ve všech případech negativní. Psychika mnohých lidí sice utrpěla těžké rány, zato se však povedlo leccos v oboru psychoterapie změnit.

První změnou, kterou covid přinesl, je větší zájem a péče o duševní zdraví. Tím, jak se dostávala témata z oblasti duševního zdraví do médií a mnoho lidí se potýkalo s psychickými problémy, se dařilo zmírňovat stigma, se kterým jsou duševní nemoci spojeny. Začalo se otevřeně hovořit o terapii jako možnosti řešení různých problémů, čímž se psychoterapeutickou pomoc podařilo normalizovat o trochu více, než tomu bylo před pandemií.

Byly také provedeny nové studie, které ukázaly, jaké problémy trápí děti, a pomohly zmapovat duševní stav dospělé populace. Národní ústav duševního zdraví zjistil, že během pandemie byly duševní problémy častým jevem, který se dotkl třetiny dospělé populace. Z výpovědí psychiatrů víme i o tom, jaké potíže trápily a trápí duše dětí. Je tedy zřejmé, že problémy s psychikou jsou běžnou součástí lidských životů a týkají se pravděpodobně více lidí, než jsme si mysleli.

Dostupnost psychoterapie

Dvouletá sociální izolace přinesla leccos také samotné psychoterapii, vzrostla například obliba online terapie. Díky technologiím se zvýšila dostupnost terapie, zejména lidé z okrajových částí republiky mají nyní větší šanci promluvit si s odborníkem.

Online terapie je přitom pro mnohé lidi mnohem příjemnější a pohodlnější. Podle průzkumů navíc funguje stejně efektivně jak běžná terapie, která probíhá tváří v tvář. Pomáhá bourat stigma a šetří čas. V Česku si ji lze domluvit třeba na portálu Hedepy.cz nebo Terapie.cz.

Autorský článek Anety Šmejcové s využitím informací z psychologytoday.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Méně jíst dramaticky prodlužuje život a zpomaluje stárnutí mozku

Nejlepším řešením bezdomovectví je prevence, ne hroty na lavičkách, říká spoluzakladatelka Architektů bez hranic

Psaní rukou zlepšuje spojení v mozku více než psaní na klávesnici

Pakt proti dezinformacím generovaným AI má omezit narušování demokratických voleb

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Ve vzduchu poletují sněhové vločky, přes okno je vidět rozsvícený stromeček a uvnitř to voní po…