Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Co pozitivního přinesla pandemie duševnímu zdraví?

Ilustrační foto: Depositphotos

Pandemie covidu-19 nepřinesla mnoho dobrého po ekonomické, fyzické ani duševní stránce. Na druhou stranu, změny, které zapříčinila, nejsou ve všech případech negativní. Psychika mnohých lidí sice utrpěla těžké rány, zato se však povedlo leccos v oboru psychoterapie změnit.

První změnou, kterou covid přinesl, je větší zájem a péče o duševní zdraví. Tím, jak se dostávala témata z oblasti duševního zdraví do médií a mnoho lidí se potýkalo s psychickými problémy, se dařilo zmírňovat stigma, se kterým jsou duševní nemoci spojeny. Začalo se otevřeně hovořit o terapii jako možnosti řešení různých problémů, čímž se psychoterapeutickou pomoc podařilo normalizovat o trochu více, než tomu bylo před pandemií.

Byly také provedeny nové studie, které ukázaly, jaké problémy trápí děti, a pomohly zmapovat duševní stav dospělé populace. Národní ústav duševního zdraví zjistil, že během pandemie byly duševní problémy častým jevem, který se dotkl třetiny dospělé populace. Z výpovědí psychiatrů víme i o tom, jaké potíže trápily a trápí duše dětí. Je tedy zřejmé, že problémy s psychikou jsou běžnou součástí lidských životů a týkají se pravděpodobně více lidí, než jsme si mysleli.

Dostupnost psychoterapie

Dvouletá sociální izolace přinesla leccos také samotné psychoterapii, vzrostla například obliba online terapie. Díky technologiím se zvýšila dostupnost terapie, zejména lidé z okrajových částí republiky mají nyní větší šanci promluvit si s odborníkem.

Online terapie je přitom pro mnohé lidi mnohem příjemnější a pohodlnější. Podle průzkumů navíc funguje stejně efektivně jak běžná terapie, která probíhá tváří v tvář. Pomáhá bourat stigma a šetří čas. V Česku si ji lze domluvit třeba na portálu Hedepy.cz nebo Terapie.cz.

Autorský článek Anety Šmejcové s využitím informací z psychologytoday.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Češi se v období pandemie a inflace častěji obrací na second-hand obchody

Ohroženým tygrům se daří. Jejich počet překvapil i ochránce přírody

Budiž světlo z Česka v Sydney

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál

Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál

Život před každého z nás bez výjimky staví různé zkoušky. K někomu přichází v podobě nemocí, k…