Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Co pozitivního přinesla pandemie duševnímu zdraví?

Ilustrační foto: Depositphotos

Pandemie covidu-19 nepřinesla mnoho dobrého po ekonomické, fyzické ani duševní stránce. Na druhou stranu, změny, které zapříčinila, nejsou ve všech případech negativní. Psychika mnohých lidí sice utrpěla těžké rány, zato se však povedlo leccos v oboru psychoterapie změnit.

První změnou, kterou covid přinesl, je větší zájem a péče o duševní zdraví. Tím, jak se dostávala témata z oblasti duševního zdraví do médií a mnoho lidí se potýkalo s psychickými problémy, se dařilo zmírňovat stigma, se kterým jsou duševní nemoci spojeny. Začalo se otevřeně hovořit o terapii jako možnosti řešení různých problémů, čímž se psychoterapeutickou pomoc podařilo normalizovat o trochu více, než tomu bylo před pandemií.

Byly také provedeny nové studie, které ukázaly, jaké problémy trápí děti, a pomohly zmapovat duševní stav dospělé populace. Národní ústav duševního zdraví zjistil, že během pandemie byly duševní problémy častým jevem, který se dotkl třetiny dospělé populace. Z výpovědí psychiatrů víme i o tom, jaké potíže trápily a trápí duše dětí. Je tedy zřejmé, že problémy s psychikou jsou běžnou součástí lidských životů a týkají se pravděpodobně více lidí, než jsme si mysleli.

Dostupnost psychoterapie

Dvouletá sociální izolace přinesla leccos také samotné psychoterapii, vzrostla například obliba online terapie. Díky technologiím se zvýšila dostupnost terapie, zejména lidé z okrajových částí republiky mají nyní větší šanci promluvit si s odborníkem.

Online terapie je přitom pro mnohé lidi mnohem příjemnější a pohodlnější. Podle průzkumů navíc funguje stejně efektivně jak běžná terapie, která probíhá tváří v tvář. Pomáhá bourat stigma a šetří čas. V Česku si ji lze domluvit třeba na portálu Hedepy.cz nebo Terapie.cz.

Autorský článek Anety Šmejcové s využitím informací z psychologytoday.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Stromy jsou velcí pomocníci. Zeleň v New Yorku pohlcuje obrovské množství oxidu uhličitého

Láska nemá hranic. Lidé pomohli ztracenému delfínovi a zraněnému vlkovi

Ostravští lékaři objevili způsob, jak pomoci s bojem proti rakovině kostní dřeně

Sportovci a umělci zaujali porotu. Nejšikovnější děti z Česka získaly ocenění

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…