Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Co je to flow a jak ho můžeme dosáhnout? Otevřete svou mysl kreativitě a produktivnímu myšlení

Ilustrační foto: Pexels

Možná jste někdy zažili pocit, kdy vás nějaká činnost absolutně pohltila a ztratili jste pojem o čase i o světě kolem sebe. Pokud ano, zažili jste takzvané flow. Podle teorie pozitivní psychologie se jedná o duševní stav, při kterém lidé dosahují pomocí naprosté koncentrace maximální produktivity.

Flow umožňuje prožít pocity zadostiučinění, vlastní síly a spokojenosti během i po skončení činnosti. Svůj název fenomén získal díky zkušenostem lidí, kteří stav přirovnávali k proudění vody. Během flow zažívají lidé hluboké zaujetí úkolem, ztrácí pojem o čase a zapomínají i na tělesné potřeby, jako je hlad či únava. Vykonávání činnosti je zde samo o sobě cílem.

Stav flow lidé přirovnávají k proudění vody. Ilustrační foto: Pexels

Jak se ale do tohoto stavu dostáváme? A můžeme ho vyvolat vůlí? To jsou otázky, které si vědci kladou již řadu let. Abychom se do flow dostali, musíme mít jasný cíl, který pro nás představuje výzvu. K jejímu překonání pak musíme mít kompetence, ve kterých si důvěřujeme. Musíme vědět, co děláme, jak na to a jak dobře to děláme. Pokud se tedy například chceme naučit hrát na kytaru a máme potřebnou vytrvalost a hudební sluch, můžeme se do takového stavu snadno dostat. Pokud bychom ale chtěli třeba pracovat na zahradě, aniž by nás zahrádkaření bavilo nebo jsme věděli, co děláme, flow se nedostaví.

V nové studii navíc nyní vědci ze Severovýchodní univerzity v Massechusetts zjistili, že dosažení stavu lze popsat pomocí jednoduché matematické formule. Ta říká, že flow dosáhneme ve chvíli, kdy máme dostatek informací o tom, jaké kroky jsou zapotřebí k dosažení cíle. Když například chceme zhubnout pomocí běhání, flow se dostaví, pokud si přesně spočítáme, jak dlouho musíme běhat, abychom shodili určitý počet kilogramů. Zároveň si však musíme věřit, že jsme schopní výzvu překonat.

Autorský článek Venduly Čermákové s využitím informací z Nature

Související články

Zaručeně zlepší den

Vydejte se do kina. Chystá se festival německy mluvených filmů Das Filmfest

Miliardáři mění svět. Americký horolezec podpořil boj proti změnám klimatu

Náhrada solárních panelů? Přechod na obnovitelné zdroje energie usnadní nové baterie

Rekordní procento elektřiny v EU letos v létě pocházelo ze solární energie

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte

Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte

Už druhé prázdniny po sobě bude velká část Čechů trávit dovolenou v tuzemsku. Letos na jaře vyšla…