Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čína výrazně snížila vzdušné znečištění. Podle studie tím zachránila životy statisícům lidí

Zdroj ilustrační fotografie: Pexels

Snižování vzdušného znečištění pomáhá nejen planetě, ale také šetří lidské životy. Mezi lety 1990 až 2017 se v Číně množství škodlivých částic ve vzduchu snížilo o devět procent. Podle studie uveřejněné v časopisu The Lancet tato změna pomohla zachránit stovky tisíc lidí.

O 60 procent méně lidí mezi lety 1990 až 2017 zemřelo či onemocnělo chorobami způsobenými vzdušným znečištěním, jako je mrtvice, chronická obstrukční porucha či jiné nemoci dýchacího ústrojí. Podle autorů studie osmdesát jedna procent Číňanů stále žije v oblastech, které nesplňují kritéria pro kvalitu ovzduší Světové zdravotnické organizace. Toto snížení znečištění je však změna, která již nyní zachránila stovky tisíc lidských životů.

Vzdušné znečištění se v Číně za uplynulých 27 let snížilo o devět procent. Zdroj: The Lancet

V čínském ovzduší ubyly od roku 1990 hlavně prvky poškozující ozonovou vrstvu a částice pocházející ze spalování olejů a pohonných hmot. V současné době tvoří v Číně největší podíl znečištění domácnosti především spalováním dřeva či uhlí pro vaření či topení.

Zdroj: The Lancet

Související články

Zaručeně zlepší den

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

V USA přišli s unikátním chodítkem. Pomůže starším lidem s chůzí i rovnováhou

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.