Udržitelnost je volbou. Je jen na nás, jestli k ní uděláme vstřícný krok nebo budeme spoléhat na osvědčená, ale neekologická řešení. Inspirovat nás můžou Skoti, kteří téměř sto procent spotřebované elektřiny berou z obnovitelných zdrojů.
Skotsko patří v přechodu na obnovitelné zdroje k těm nejlepším a může sloužit jako vzor ostatním státům. Nebojí se přitom ani klást si velké cíle. Jedním z jeho plánů je být do roku 2045 uhlíkově neutrální. Předpoklady a očekávání nejsou evidentně mylná.
Pokud bude země podobně důsledná jako v případě elektřiny, může svého cíle dosáhnout. V roce 2011 si totiž Skotsko předsevzalo, že v roce 2020 bude spotřeba elektřiny pouze z čistých zdrojů. To se téměř podařilo, neboť tamní spotřeba elektrické energie se už z 98,6 procent opírá o obnovitelné zdroje. „Před námi je ještě mnoho výzev, abychom splnili naše ambiciózní cíle, položili jsme ale základy, aby Skotsko mohlo učinit důležité kroky směrem k uhlíkové neutralitě,“ uvedl ve zprávě poradce vlády pro uhlíkovou neutralitu, energii a dopravu Michael Matheson. Skotsko míří ještě dál. V roce 2030 chce produkovat polovinu veškeré energie z obnovitelných zdrojů, čistá by tak měla být nejen elektřina, ale i teplo a doprava.
Na využívání udržitelné energie je přitom ze strany Evropské unie čím dál větší tlak. Lze tedy doufat, že se po bok Skotska zařadí i další evropské země. V Česku je nyní z obnovitelných zdrojů čerpaná necelá čtvrtina energie.
Zdroj: Autorský článek Gabriely Brázdové s využitím informací z Czechcrunch a Deníku
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Naučte se ovládat své sny. Užijte si třeba románek s celebritou
Platí, že ve snech je možné cokoliv. Proč je tedy nezačít kontrolovat? Díky osvojení této…