Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čím Skoti inspirují zbytek světa? Češi by měli zbystřit

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Udržitelnost je volbou. Je jen na nás, jestli k ní uděláme vstřícný krok nebo budeme spoléhat na osvědčená, ale neekologická řešení. Inspirovat nás můžou Skoti, kteří téměř sto procent spotřebované elektřiny berou z obnovitelných zdrojů.

Skotsko patří v přechodu na obnovitelné zdroje k těm nejlepším a může sloužit jako vzor ostatním státům. Nebojí se přitom ani klást si velké cíle. Jedním z jeho plánů je být do roku 2045 uhlíkově neutrální. Předpoklady a očekávání nejsou evidentně mylná.

Pokud bude země podobně důsledná jako v případě elektřiny, může svého cíle dosáhnout. V roce 2011 si totiž Skotsko předsevzalo, že v roce 2020 bude spotřeba elektřiny pouze z čistých zdrojů. To se téměř podařilo, neboť tamní spotřeba elektrické energie se už z 98,6 procent opírá o obnovitelné zdroje. „Před námi je ještě mnoho výzev, abychom splnili naše ambiciózní cíle, položili jsme ale základy, aby Skotsko mohlo učinit důležité kroky směrem k uhlíkové neutralitě,“ uvedl ve zprávě poradce vlády pro uhlíkovou neutralitu, energii a dopravu Michael Matheson. Skotsko míří ještě dál. V roce 2030 chce produkovat polovinu veškeré energie z obnovitelných zdrojů, čistá by tak měla být nejen elektřina, ale i teplo a doprava. 

Na využívání udržitelné energie je přitom ze strany Evropské unie čím dál větší tlak. Lze tedy doufat, že se po bok Skotska zařadí i další evropské země. V Česku je nyní z obnovitelných zdrojů čerpaná necelá čtvrtina energie.

Zdroj: Autorský článek Gabriely Brázdové s využitím informací z Czechcrunch a Deníku

Související články

Zaručeně zlepší den

Česko je vlaková velmoc. Má nejhustší síť železnic v EU

Zachraňuje životy týraných a zraněných koní i hospodářských zvířat. Tomáš Förchtgott se stal Laskavcem roku

Den koček potěší milovníky chlupáčů i bazárků a pomůže stovkám koček v 11 útulcích

Odvážná želva si vyrazila na výlet a zastavila vlaky

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…