Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čím Skoti inspirují zbytek světa? Češi by měli zbystřit

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Udržitelnost je volbou. Je jen na nás, jestli k ní uděláme vstřícný krok nebo budeme spoléhat na osvědčená, ale neekologická řešení. Inspirovat nás můžou Skoti, kteří téměř sto procent spotřebované elektřiny berou z obnovitelných zdrojů.

Skotsko patří v přechodu na obnovitelné zdroje k těm nejlepším a může sloužit jako vzor ostatním státům. Nebojí se přitom ani klást si velké cíle. Jedním z jeho plánů je být do roku 2045 uhlíkově neutrální. Předpoklady a očekávání nejsou evidentně mylná.

Pokud bude země podobně důsledná jako v případě elektřiny, může svého cíle dosáhnout. V roce 2011 si totiž Skotsko předsevzalo, že v roce 2020 bude spotřeba elektřiny pouze z čistých zdrojů. To se téměř podařilo, neboť tamní spotřeba elektrické energie se už z 98,6 procent opírá o obnovitelné zdroje. „Před námi je ještě mnoho výzev, abychom splnili naše ambiciózní cíle, položili jsme ale základy, aby Skotsko mohlo učinit důležité kroky směrem k uhlíkové neutralitě,“ uvedl ve zprávě poradce vlády pro uhlíkovou neutralitu, energii a dopravu Michael Matheson. Skotsko míří ještě dál. V roce 2030 chce produkovat polovinu veškeré energie z obnovitelných zdrojů, čistá by tak měla být nejen elektřina, ale i teplo a doprava. 

Na využívání udržitelné energie je přitom ze strany Evropské unie čím dál větší tlak. Lze tedy doufat, že se po bok Skotska zařadí i další evropské země. V Česku je nyní z obnovitelných zdrojů čerpaná necelá čtvrtina energie.

Zdroj: Autorský článek Gabriely Brázdové s využitím informací z Czechcrunch a Deníku

Související články

Zaručeně zlepší den

Technologie NASA zvládá rozpoznat nemoci rostlin shora

Opojná moc parfémů. Dokážou ovlivnit naši náladu, energii i sympatie k druhým

Legalizace marihuany v Německu je na spadnutí

Astronomové zpozorovali hnědého trpaslíka žhavějšího než Slunce

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Naučte se ovládat své sny. Užijte si třeba románek s celebritou

Inspirace z knihovny: Naučte se ovládat své sny. Užijte si třeba románek s celebritou

Platí, že ve snech je možné cokoliv. Proč je tedy nezačít kontrolovat? Díky osvojení této…